На початку серпня цього року стало відомо, що Румунія розроблятиме спільно з Україною нову крилату ракету. На тлі справді революційної події з прибуттям в Україну перших літаків F-16 та ейфорії навколо цього "ракетні зсуви" залишилися дещо у тіні. Між іншим, саме створення ракетного меча та щита вже понад два десятиліття розглядається в Украні як основа обороноздатності. Підстави для цього ми мали серйозні, адже вітчизняна школа ракетобудування має давні традиції. Ще в радянські часи у Дніпрі в КБ "Південне" були були розроблені 12 з 20 найпотужніших міжконтинентальних балістичних ракет.
На жаль, дніпровська школа була втрачена. Тому з 2000-х років вітчизняне ракетобудування розвивається переважно в Києві. Наш головний набуток тут – Р-360 "Нептун", дозвукова крилата ракета, розроблена провідним українським ДержККБ "Луч". Ракета повністю, тобто на 100 відсотків, українська, її виробництво не залежить від зарубіжних постачальників. У 2021 році вона надійшла на озброєння ВМС України та добре показала себе у війні проти РФ.
І тут наші інтереси перетнулися з інтересами наших сусідів. Загострення ситуації в Чорному морі спонукало Румунію до термінового зміцнення свого оборонного потенціалу.
У липні 2024 року стало відомо, що міноборони Румунії виділить 14 мільярдів євро на модернізацію армії
У липні 2024 року стало відомо, що міноборони Румунії виділить 14 мільярдів євро на модернізацію армії, тобто пішла активна підготовка до майбутньої війни з РФ. Першочергову увагу Бухарест приділив артилерії. Для її зміцнення закупівлено на 920 млн доларів 54 південно-корейських САУ K9 та 36 бронемашин підвезення та заряджання K10 (компанія Hanwha пропонує вигідні умови та працює втричі швидше за європейську промисловість).
У планах наших сусідів закупка сучасних винищувачів F-35A у кількості двох ескадрилей, вартість яких оцінюється у 6,5 мільярдів доларів, а також придбання від 300 до 500 основних бойових танків К2 Black Panther корейського виробництва. Оновлена система протиповітряної оборони до кінця 2024 року буде посилена 27 сучасними установками, на які орієнтовно буде витрачено 2,7 млрд євро.
У цьому контексті стає цілком зрозумілим намір Румунії розвивати протикорабельний захист свого узбережжя на основі саме української ракети Р-360 "Нептун". Про це повідомили у спеціалізованому виданні armyrecognition.
Фахівці дають високі оцінки українським крилатим ракетам
Фахівці дають високі оцінки українським крилатим ракетам. Вказують, що на відміну від французьких ракет SCALP-EG, які запускаються з повітря, ракети "Нептун" запускаються з землі і можуть націлюватися як на наземні, так і на морські цілі з дальністю до 400 кілометрів. "Ця здатність надає їм стратегічну роль у конфлікті. Ці ракети використовувалися з початку конфлікту, зокрема для збиття російського крейсера "Москва" у 2022 році. Вони потенційно можуть конкурувати з американськими ATACMS," - пишуть аналітики armyrecognition.
В Румунії ракету "Нептун", призначену для ураження кораблів ВМС водотоннажністю до 9000 тонн, оцінюють належним чином. Показовою є готовність до співпраці з Україною, попри те, що у травні 2021 року уряд Румунії підписав пряму угоду із виробником комплексу Naval Strike Missile (NSM) – компанією Raytheon. Адже Naval Strike Missile вважається найкращим у світі протикорабельним комплексом для флоту, що серійно виробляється. "Нептун" має перевагу в дальності ураження – 280 км замість 185 км у NSM. Але вирішальним чинником є все ж мобільність та, ймовірно, вартість. Партнерство з Україною обіцяє бути вигіднішим і тіснішим.
З 2023 року українська оборонна промисловість працює над модернізацією ракетного комплексу
Водночас показово, що згідно з даними видання armyrecognition, плани румунсько-українського військово-промислового партнерства передбачені на післявоєнний період (видання вказує, що в НАТО не мають повної впевненості в здатності України протистояти у війні з РФ).
Чи є проект спільного виробництва ракет потрібним і вигідним для України?
З одного боку, ми впевнено розвиваємо власне виробництво Р-360. З 2023 року українська оборонна промисловість працює над модернізацією ракетного комплексу, а успішна атака великого десантного корабля "Константин Ольшанский" дозволила фахівцям говорити про новий етап життя "Нептуна". Серед іншого, деякі заяви фахівців галузі свідчать про намір збільшити дальність крилатої ракети "земля-земля" до 1000 км. Немає сумніву, що одного дня це станеться.
Навіщо нам Румунія або інша країна НАТО, якщо команда ДержККБ "Луч" здатна самостійно із усім впоратися?
Тоді виникає запитання: навіщо нам Румунія або інша країна НАТО, якщо команда ДержККБ "Луч" здатна самостійно із усім впоратися? І тут ключовим чинником знову виступає час і гроші. Ми, так само, як і румуни, зацікавлені отримати велику кількість ракет і якомога швидше. Без партнерів цього досягнути буде дуже важко.
Поки Бухарест цікавився тільки протикорабельною версією, у Києві фактично зробили на базі "Нептуна" ракету "земля-земля", напевно, не менш важливу за свою "морську сестру". Тож, співробітництво з партнерами з НАТО треба посилювати і розвивати. Це – практичні кроки, необхідні для нашого виживання та перемоги. А в майбутньому – і для виходу на міжнародні ринки озброєнь.
Коментарі