неділя, 06 серпня 2023 13:00

"Здається, я вмираю". Як екстрено допомогти собі при панічній атаці

З початку широкомасштабного вторгнення все більше людей скаржаться на неконтрольовані напади паніки. Проблема ця настільки розповсюджена, що, здавалося б, серед українців не залишилося тих, кого час від часу не охоплювало б відчуття неконтрольованого страху. Навіть ті, хто знаходиться у відносній безпеці, прочитавши новини, або побачивши у стрічці соцмереж повідомлення про загибель чи поранення знайомого, годинами не можуть оговтатися. Серце стискає, дихання прискорюється, а в голову лізуть панічні думки.

Але є одне явище, про яке варто поговорити окремо. Панічні атаки, тобто неспровоковані та неконтрольовані напади страху, який супроводжуються болісними фізичними симптомами. Вони виникають раптово і можуть тривати до 30 хв. При цьому людині здається, що вона помирає, і це тільки посилює страх.

Згідно зі статистикою, не менше 35% людей мали у своєму житті хоча б один напад панічної атаки. До проявів панічної атаки відносять:

• паралізуючий страх;

• деперсоналізація та виключення з реальності, тобто втрата розуміння хто ти є і де знаходишся;

• скутість або, навпаки, рухове збудження;

• відчуття наближення невідомої катастрофи;

• відчуття нестачі повітря;

• пітливість;

• озноб;

• нудота;

• запаморочення;

• тремор;

• дискомфорт та біль у грудях;

• біль у животі.

Причини панічних атак

Серед причин виникнення такого явища, як панічна атака, виділяють п'ять основних.

Перша – це зовнішня, тобто спричинена деструктивними життєвими обставинами. Це може бути смерть або хвороба близьких, розлучення, неприємності на роботі. Війна, ракетні обстріли, втеча з небезпечної зони бойових дій теж цілком вкладається в цю категорію.

Друга причина – це гормональні порушення. Наприклад, у разі хвороби щитоподібної залози або порушення менструального циклу у якості реакції можуть виникати панічні атаки.

Третя – це проблеми в зоні шиї. А саме порушення кровотоку або проблеми у шийному відділку хребта.

Люди, що страждають панічними атаками, нерідко мають гіперактивне мигдалеподібне тіло. Йдеться про ту частину мозку, що відповідає за формування як позитивних, так і негативних емоцій

Четверта причина – нейрофізіологічна. Люди, що страждають панічними атаками, нерідко мають гіперактивне мигдалеподібне тіло. Йдеться про ту частину мозку, що відповідає за формування як позитивних, так і негативних емоцій.

І п'ята – фобічна. В такому разі виникнення панічної атаки цілком прогнозовано. Наприклад, якщо людина має клаустрофобію, опинившись в обмеженому просторі МРТ-апарату, вона скоріше за все зазнає панічної атаки.

Автор: Володимир КАЗАНЕВСЬКИЙ
 

Чи це лікується?

З усього вищесказаного зрозуміло, що перше, що потрібно робити, переживши напад панічної атаки, – це звернутися до лікаря. Адже тільки дві з наведених причин мають психологічний характер. Перед тим, як приступати до лікування із психологом, варто виключити фізіологічні причини. Ігнорування панічних атак та нехтування лікуванням, може призвести до більш серйозних наслідків.

На жаль, багато людей навіть не розуміють, що із ними відбувається. Хтось списує свій стан на серцевий напад, хтось нарікає на тахікардію. У людини розвивається панічний розлад, при якому кількість панічних атак суттєво зростає – до 10-35 на мсяць. Це призводить до втрати дієздатності, депресії та уникнення соціальних контактів, а також, супроводжується постійним страхом в очікуванні чергового нападу.

Якщо почати лікування одразу, то від панічних атак можно позбавитися повністю. Добре допомагає когнітивно-поведінкова та експозиційна терапія

Якщо почати лікування одразу, то від панічних атак можно позбавитися повністю. Добре допомагає когнітивно-поведінкова терапія, експозиційна терапія, під час якої людина переживає свої страхи під наглядом терапевта, набуваючи таким чином нового досвіду подолання уявної небезпеки. Також лікар може призначити медикаменти. А саме: заспокійливі, нейролептики, або антидепресанти. Ефективними є різні форми психотерапії. Крім того, під час лікування застосовуються такі методи, як: повільне, релаксація та медитація.

Вправи екстреної самодопомоги

І тут ми підходимо до основного. Як би там не було, яким би вправним не був лікар, до нього ще потрібно дійти. Панічна атака може трапитися з людиною будь-де, навіть у спокійній обстановці, і потрібно знати, як із нею впоратися тут і зараз. Існує кілька дієвих вправ самодопомоги.

1. "Дихання на 5", або дихання по квадрату: зробіть вдих на рахунок п'ять ; затримайте дихання на 5 секунд; видих на п'ять ; знову затримайте подих на 5 секунд. Уявіть, наче ви складаєте подумки квадрат власним диханням. Повторіть вправу 5-10 разів.

2. Подихати в паперовий пакет. Попри відчуття, що під час панічної атаки людини не вистачає дихання, насправді її кров перенасичена киснем. Дихаючи в пакет, людина зменшує рівень кисню, що в свою чергу зменшує прояви панічної атаки.

3. Вправа "тут і зараз": торкніться трьох предметів, відчуйте їх форму, текстуру та роздивіться колір; подивіться на п'ять випадкових предметів навколо себе, подумати про кожен з них; якщо є така можливість, спробуйте щось на смак – цукерку, воду, сік. Дихайте повільно по квадрату або в пакет.

Панічні атаки не проходять самі по собі

Панічні атаки не проходять самі по собі. Навіть поодинокий випадок є приводом проконсультуватися у лікаря. Якщо ж вони виникають повторно, нехтувати ними означає наражати себе на небезпеку. Багато хто, опановуючи вправи з самодопомоги, нехтує необхідністю звернутися до лікаря. Тож, тут варто пам'ятати, що піклування про своє психічне та фізичне здоров'я є не просто нашою справою. Це обов'язок перед близькими та друзями, які люблять та переживають за нас.

Зараз ви читаєте новину «"Здається, я вмираю". Як екстрено допомогти собі при панічній атаці». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути