Урядова ідея відрядити корабель чи літак-амфібію Військово-морських сил України до середземноморського регіону для врегулювання ситуації в Лівії чи боротьби із сомалійськими піратами є перспективною. Це істотно покращило б реноме країни як активного учасника найважливіших міжнародних операцій, а також репутацію Віктора Януковича як повноцінного головнокомандувача. Міністерство оборони отримало б іще один привід хвалити главу держави за збільшення фінансування Збройних сил. Президент, з одного боку, зможе сподіватися на підтримку військовиків, що досі було проблематично з огляду на його рішення обмежити відносини з НАТО. З другого боку, такі яскраві ходи зменшать увагу суспільства до непопулярних кроків влади: здорожчання енергії, податкової та житлової реформ, проблем у торгівлі з Росією тощо.
Проте не слід забувати, що анонсований "середземноморський похід" буде вкрай дорогий і складний, навіть якщо йдеться лише про один корабель чи літак. Наприкінці 2010-го Міноборони провадило тривалі й напружені перемовини з вітчизняними урядовцями та іноземними колегами про участь в антипіратській місії Євросоюзу "Аталанта". Юридичні й фінансові ускладнення дозволили відрядити, замість літака чи підрозділу морської піхоти, лише одного офіцера. Зараз, в умовах інфляції, відповідні видатки ще менш доречні. Україна вже витратила на евакуацію своїх громадян із Лівії понад 10 млн грн.
Звісно, можна звести кінці з кінцями, якщо провести флотську операцію на Близькому Сході коштом іноземних партнерів із Євросоюзу чи НАТО. Так досі відбувалися більшість міжнародних військових операцій України. Або ж за гроші Росії, про початок військової співпраці з якою минулого тижня заявив міністр оборони Михайло Єжель. Але це зменшило би політичний ефект самостійності "морського походу Януковича". Росія, наприклад, долає піратів в Індійському океані відокремлено від ЄС та НАТО — і сповна використовує цей факт у патріотичній пропаганді.
Коментарі