Місія МАГАТЕ на Запорізькій атомній станції побачила, що це Росія створює загрозу безпеці половині Європи. Якщо Москва вирішить ігнорувати висновок організації та вимоги вийти із ЗАЕС, то вона втратить контракти на десятки мільярдів доларів. Про це в коментарі Gazeta.ua розповів військовий експерт Іван Киричевський.
"Росія та МАГАТЕ перебувають у таких взаємозалежних відносинах, де Росія – один з найбільших гравців ринку атомних технологій, дає гроші на функціонування цієї організації. З іншого боку, якщо МАГАТЕ напише на росіян поганий висновок, то Москва втратить контакти на десятки мільярдів доларів. У Росії зникне значний сектор економіки", – говорить Киричевський.
Окупанти могли б показати "потьомкінські села", але зробили значно гірше, пояснює експерт.
"Забрати з ядерних об'єктів техніку, не чіпати атомників. Розіграти спектакль. Показати режим сприяння місії. Але насправді росіяни влаштували клоунаду, що начебто десант український намагається взяти Енергодар. І почали обстрілювати це місто самі. Вони буквально заважали проїзду місії МАГАТЕ. Не хотіли їх пропускати, обстрілювали маршрути проїзду. Росіяни "вразили" місію. Бо задача її була з'ясувати, чи впливають російські військові на безпеку станції. І росіяни показали, що впливають", – каже Киричевський.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Курять не там, де треба": хто зі зрадників України вже поплатився за колаборацію
Кейс з окупацією Чорнобильської станції світове співтовариство проковтнуло, а тут так не вийде, наголошує експерт.
"Росіяни зайшли на ЗАЕС. Влаштували військову базу, загрозу радіоактивного вибуху, який накриє половину Європи. І намагаються переконати світ, що це не вони винні. Місія МАГАТЕ була в тому, щоб переконатися, хто ж дійсно обстрілює. Одна зі статей Женевської конвенції прямо забороняє вести бойові дії на території атомних об'єктів. Воювати не можна ні біля ядерних реакторів, ні біля сховищ. Ядерні об'єкти не мають перетворюватися на військові бази. Тепер весь світ бачив, МАГАТЕ бачило, що це росіяни стріляють. Якщо окупанти вирішать ігнорувати рекомендації вийти зі станції, то вони втратять великі гроші", – додає Киричевський.
Місія МАГАТЕ прибула на станцію 1 вересня. Учасникам вдалося побачити "головні речі" в перші години візиту, сказав генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Ґроссі. Наразі на ЗАЕС залишилися п'ять представників місії МАГАТЕ, які розвантажують привезене ними обладнання. Вони перебуватимуть на станції до 3 вересня.
Вранці російські окупанти обстріляли з гелікоптерів К-52 Енергодар, де розташована станція.
Внаслідок російського мінометного обстрілу майданчика ЗАЕС спрацював аварійний захист і вимкнувся п'ятий енергоблок.
Коментарі