Мурманський обласний суд прийняв рішення залишити під вартою старшого помічника капітана "Арктик Санрайз" канадця Пола Рузицького, громадянина України, який працював на судні, Руслана Якушева і громадянку Бразилії Анну Паулу Масіель. Всі вони залишаться під арештом в Мурманськом СІЗО до 24 листопада.
Захист Рузицького просив відкласти розгляд апеляції, посилаючись на те, що обвинувачення було перекваліфіковано з піратства на хуліганство. Однак суддя послався на те, що не отримав офіційного повідомлення з СКР і продовжив термін попереднього ув'язнення.
Про пом'якшення обвинувачення оголосив у середу ввечері представник СКР Володимир Маркін. Максимальний термін, який дають за статтею "хуліганство", становить сім років, за статтею "піратство" - 15 років.
Незважаючи на перекваліфікацію кримінальної справи проти екіпажу "Арктик Санрайз", організація "Грінпіс" як і раніше вважає звинувачення непропорційно жорстким і має намір оскаржувати його. Керівник енергетичного відділу "Грінпіс" Росії Володимир Чупров вважає, що звинувачення є посяганням на право товариства на мирний ненасильницький протест.
"Активісти Грінпіс вирушили до Арктики, озброєні лише бажанням оприлюднити небезпечну діяльність нафтових корпорацій. Вони повинні повернутися у свої сім'ї, а не перебувати у в'язниці", - йдеться на сайті організації.
"Грінпіс" із самого початку називала кваліфікацію подій на "Приразломной" абсурдною, оскільки піратство передбачає збройне захоплення кораблів і суден з корисливою метою, а екологи "Арктик Санрайз" не мали ніякої зброї і не планували захоплення нафтовидобувної платформи. Адвокати в мурманському суді також доводили, що "Приразломная" не є судном - це штучний стаціонарний об'єкт, побудований на шельфі.
Представник Слідчого комітету Росії Володимир Маркін у своєму оголошенні про перекваліфікацію справи також назвав бурову платформу стаціонарною. Однак він підкреслив, що про мирний характер протесту "Грінпіс" не може бути й мови.
При цьому представник СКР натякнув, що проти деяких членів екологічного екіпажу може бути висунуто й інші, більш важкі звинувачення - зокрема, "застосування насильства щодо представника влади" (стаття 318 кримінального кодексу Росії, до 10 років позбавлення волі).
За словами Чупрова, "Грінпіс" буде оскаржувати звинувачення у хуліганстві не менш твердо, що й попереднє звинувачення у піратстві.
"Як заявляє Слідчий комітет, частину активістів може бути звинувачено в застосуванні насильства щодо представника влади, що загрожує тюремним ув'язненням до 10 років. Грінпіс має 42-річну історію мирної протестної діяльності. Корабель Грінпіс було захоплено людьми, озброєними ножами і вогнепальною зброєю, в той час як активісти стояли з піднятими руками", - заявив Чупров.
Організація вимагає негайно звільнити всіх активістів.
Раніше 11 лауреатів Нобелівської премії миру, включаючи архієпископа з ПАР Десмонда Туту, у спільному листі закликали російського президента Володимира Путіна зробити все можливе, щоб з 28 активістів "Грінпіс" і двох журналістів з судна "Арктик Санрайз" було знято звинувачення у піратстві. Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков відповів тоді, що лауреати звернулися не за адресою.
Коментарі
4