У Криму затримали заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова. 12 травня 2016-го слідчий ФСБ вручив Умерову підписку про невиїзд. Вдома почали проводити обшуки. Самого політика відвезли до Сімфереполя. 26 квітня окупаційна влада Криму заборонила Меджліс кримськотатарського народу. Організацію визнали екстремістською і заборонили його діяльність в Росії. У МЗС України таке рішення назвали злочинним. Європейський Союз назвав заборону Меджлісу атакою на права кримських татар. 12 травня Європарламент закликав розширити санкції проти причетних до заборони Меджлісу.
В окупованому Криму вранці 12 травня пройшли обшуки в будинках мусульман у Бахчисараї. У результаті - заарештували чотирьох кримських татар.
За декілька годин до цього, Ільмі Умеров написав свій коментар у Facebook.
"Затримали просто вірян і тих, хто дотримується ісламу. Говорити про презумпцію невинуватості не хочеться. І прокурор, і суди у так званій республіці Крим просто прислужують окупаційній владі, що нині діє", - повідомив він.
Умерова включили до списку терористів. Про це він дізнався, коли прийшов до банку заплатити "штраф за адміністративне правопорушення". Отримав відмову, бо у списку терористів. Самопроголошена кримська влада стверджує, що Ільмі Умеров публічно закликав до сепаратистської діяльності проти територіальної цілісності російських кордонів.
"Я вже зі своїм адвокатом проконсультувався, в січні подамо в суд і будемо оскаржувати це рішення. Звичайно, ми жодних ілюзій не маємо. Чекаємо активних і правильних дій з боку керівництва України. Ми хочемо, аби про Крим ніколи не забували. Щоб ось такі впливові люди, як Віктор Пінчук, не робили заяв про капітуляцію України перед світовою спільнотою, перед РФ", – сказав Умеров.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Повернути Крим має сама Росія" - Умеров
Умерова намагалися запроторити у психлікарню. 11 серпня на розгляді питання про призначення психекспертизи Умерову стало зле. Його госпіталізували до клінічної лікарні Сімферополя з підозрою на інфаркт. Незважаючи на поганий стан здоров'я Ільмі Умерова, працівники ФСБ незаконно перевезли його до психіатричного стаціонару. При чому, лікарі підтвердили, що у чоловіка дійсно проблеми зі здоров'ям. Однак це ніяк не вплинуло на співробітників ФСБ.
7 вересня після трьохтижневого утримання в психлікарні, Ільмі Умерова відпустили. За словами його доньки Айше, у батька проблем із психікою ніколи не було. Він нездужає від хвороби Паркінсона та цукрового діабету. В одному з інтерв'ю, Умеров сказав:
"Я не давав жодних приводів ані медикам, ані слідчим, ані будь-кому, хто зі мною спілкується, вважати мене психічно нездоровим. Це просто метод впливу. З одного боку, щоб мені було важко, аби я замовкнув і не говорив про існуючі проблеми. Однак, я думаю, вони цього не добилися, отримали лише протилежний результат. Резонанс був досить сильний, по всьому світу проводилися акції протесту".
Ільмі Умеров не любить визнавати, що його може щось турбувати, особливо – стан здоров'я. Однак в подальшому необхідно ретельно обстежитися, оскільки ряд його захворювань позначаються на фізичному стані. Про це розповідають близькі Умерова.
Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу залишатиметься у Криму за будь-яких обставин.
"Якщо б я хотів покинути Крим, я б залишив його вже давно. Були цікаві пропозиції працевлаштування. Однак я вважаю, що поки є можливість не залишати Батьківщину, цього робити не буду. Навіть якщо судові розгляди будуть розвиватися не в мою користь", - сказав Умеров.
Також Ільмі додав, якби його не визнали здоровим, можна було б закрити кримінальну справу і дискредитувати його особисто і структуру, яку він предсталяє і весь кримськотатарський народ.
Ільмі Умеров Рустемович народився 3 серпня 1957 року в радгоспі Ахунбабаєва Ташлакського району Ферганської області, Узбекистан. Умеров - український кримськотатарський політик, віце-прем'єр Уряду Криму (1994–1997), заступник голови Ради Міністрів АР Крим (1997), голова Всесвітньої асамблеї тюркських народів (1997–1999), заступник Голови Верховної ради АР Крим (2002–2005), голова Бахчисарайської районної державної адміністрації (2005–2014).
Коментарі