Ексклюзиви
Понеділок, 26 липня 2021 11:52

Лихо на мільярд: Західну Україну накрила повінь
35

Зруйнований міст, Західна Україна. Найбільша катастрофа за століття
Фото: RFE/RL
Зруйнована дорога, Західна Україна
Верховина, Івано-Франківська область
Галич, Івано-Франківська область, 25 липня 2008 року
Карта на якій зазначено масштаби стихії

26 липня 2008 року Західна Україна зазнала наймасштабнішої повені. Стихія принесла збитків на суму 3-4 млрд грн.

"Це найбільша природна катастрофа в регіоні за останні сто років", - прокоментував тодішній перший віцепрем'єр-міністр Олександр Турчинов.

Стихійне лихо сталося влітку через інтенсивні грозові дощі. Унаслідок повеней вода в річках піднялася на 10 м. Рівні, яких сягала вода, аж удвічі перевищували ті, на які розраховані дамби й захисні споруди.

Переважно постраждали території Карпатських гір, Прикарпаття і Закарпаття. Також сильно пошкодило населенні пункти в долинах великих річок, що мають витоки в Карпатах, як-от Дністер і Прут.

31 липня Верховна Рада України на 90 днів оголосила шість областей України зонами надзвичайної екологічної ситуації: Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька, Закарпатська й Вінницька.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерти оцінили збитки від повені на Закарпатті

Після піку повені, 28 липня, на території Львівської, Закарпатської, Тернопільської, Чернівецької та Івано-Франківської областей підтоплень зазнали 40,6 житлових будинків і 33,8 га сільськогосподарських угідь, пошкоджено 360 автомобільних і 561 пішохідних мостів, розмито 680,61 км автомобільних доріг. Через стихію залишилися знеструмленими понад 300 населених пунктів. Загинуло від стихії 30 осіб, з них шестеро - діти. Працівники МНС врятували понад 1,2 тис. осіб, евакуювали 1,5 тис., а відселили майже 7 тис.

Окрім Західної України постраждали від повені сусідні регіони Молдови, Румунії, Словаччини.

Українські екологи встановили, що масове вирубування лісів у Карпатах призвело до повені. Ліси могли б забрати значну частину дощової води.

Для ліквідації наслідків стихії в п'яти західних областях Верховна Рада виділила 5 млрд грн на допомогу й відбудову зруйнованого стихією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Аномальна повінь затопила ціле містечко в Австрії

До цієї стихії у червні 1969 року на Прикарпатті сталася жахлива природна катастрофа: рівень Дністра піднявся на 7 м.

"Річки затопили міста. Сильно постраждав Івано-Франківськ. Під час паводку на Бистриці Солотвинській рівень води сягав сім метрів. Швидкість течії була 20 метрів за секунду", - розповідав про стихію "Циклон".

Після цієї повені звели дамбу, щоб захистити житлові мікрорайони.

У червні 2020 року на заході України було стихійне лихо, яке спричинило підвищення річок, зокрема, Дністра, Прута, Черемоша, Бистриці. Повінь сталася через інтенсивні грозові дощі.

Пік паводку припав на 23-27 червня. Його вважають найбільшим в історії Західної України за останні 60 років.

Зараз ви читаєте новину «Лихо на мільярд: Західну Україну накрила повінь». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі