Дрони-камікадзе іранського виробництва, які країна-терористка Росія використовує в Україні, виявилися ефективною зброєю.
Особливість "Герані", як називають у Росії безпілотники "Шахед", у вдалому поєднанні ефективності, технологічної простоти та ціни, яка в умовах війни на виснаження стала важливим фактором для будь-якої зброї, пише ВВС.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У ЗСУ розкрили інформацію про кількість збитих "шахідів"
Росія застосувала проти України асиметричну зброю, адже система української ППО розрахована скоріше на боротьбу з авіацією та крилатими ракетами, а не з недорогими дронами.
Зараз українці шукають способи боротьби з такими безпілотниками.
Так, в Україні з'явився спеціальний додаток для смартфона, за допомогою якого командування ППО отримуватиме інформацію про безпілотники від громадян.
Це допоможе відстежувати політ "Шахедів" та заздалегідь готувати зенітні засоби для боротьби з ними, розраховують українські військові.
Що це за дрони?
Російські безпілотники "Герань-1" та "Герань-2", на думку експертів, – не що інше, як куплені в Ірану дрони "Шахед-131" та "Шахед-136".
Перший трохи менший, несе лише півтора десятка кг вибухівки, другий – більший, його бойова частина важить 40-50 кг.
Вони оснащені двигунами китайського виробництва – і за їхній характерний шум їх називають "мопедами".
Дальність безпілотників – предмет суперечок, але вважають, що "Шахед-136" здатний пролетіти понад тисячу км. В інтернеті фігурує і цифра 2 500 км.
Обидва безпілотники оснащені інерційною системою наведення, яка не залежить від жодних зовнішніх факторів. Це автопілот. Крім того, вони мають і супутникову систему навігації, яка була допрацьована так, щоб діяти в умовах перешкод.
Дрони мають дельтоподібну форму і виготовлені із пластику зі сталевим каркасом. Це і невеликі розміри робить їх менш помітними для радарів – але, судячи з кадрів, знятих українськими військовими, їх цілком можуть вражати такі зенітно-ракетні комплекси, як "Бук".
Як збивати камікадзе?
Попри те, що ракети для зенітно-ракетних комплексів коштують набагато дорожче за безпілотники, українські зенітники використовують проти них усі можливі засоби, найчастіше "стріляючи з гармат по горобцях".
У соцмережах фігурують відеозаписи, на яких "Шахедів" збивають і з ЗРК "Бук", і з кулемета.
Боротися з дронами-камікадзе у місті – не найкраща ідея, оскільки збитий безпілотник може впасти на житловий будинок або вразити стрільця.
Щоб нейтралізувати головну перевагу дрона – його ціну - найкраще обирати порівняно недороге рішення. Таким рішенням може бути зенітна артилерія.
Постріл із скорострільної зенітної гармати в будь-якому випадку дешевший, ніж зенітна ракета, а точність вища, ніж у ручного кулемета.
Боротьба з безпілотниками нагадує часи Другої світової війни – окрім скорострільних зеніток уночі можуть знадобитися й зенітні прожектори.
Останнім часом російськи окупанти дедалі частіше використовують для атак на Україну дрони-камікадзе іранського виробництва Shahed-136.
Вони приносять чималої шкоди об'єктам нашої критичної інфраструктури. Значну небезпеку вони становлять і для цивільних: дрони-камікадзе можуть нести кілька десятків кг вибухівки та при влучанні створюють потужну ударну хвилю. У Мінреінтеграції пояснили, як розпізнати БпЛА та вберегтися від цієї зброї.
Коментарі