
"Негідник. Що ти робиш?", - кричав востаннє римський імператор Гай Юлій Цезар до свого нападника Каска у момент вбивства 15 березня 44 року до н. е.
Кожен із змовників проти нього мав кинджал. Коли засідання сенату відкрилося, один з них став перед Цезарем і просив його про помилування свого вигнаного брата. Тоді на нього кинулися з кинджалами інші зловмисники. Імператор не зміг захиститися, закрив голову тогою. Він отримав 23 поранення кинжалами, упав і помер біля підніжжя статуї Помпея.
До цього Цезар майже 2 десятиліття був, як цензор. Мав право визначати склад сенату, як пожиттєвий народний трибун — вносити законопроекти і накладати вето на сенатські декрети. Вибори дедалі більше ставали формальністю.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Папа вибачився за гріхи Католицької церкви
Поступово Цезар зосередив у своїх руках величезну владу і став диктатором. Не всі римляни позитивно ставились до переходу від республіки до диктатури. Незадоволені Цезарем були серед плебсу через заборону колегій, скорочення числа одержувачів безкоштовного хліба і відмови Гая Юлія від повної касації боргів. У багатьох викликали відторгнення надмірні почесті диктатору.
Саме це стало причиною змови про вбивство диктатора. Змовників було близько 60. Одним з керівників змови став Гай Кассій Лонгін. Після вбивства Цезаря почалась 3 громадянська війна, у якій загинуло і більшість змовників і сама республіка.
5 березня 1953-го помер радянський диктатор Йосиф Сталін, який з 1924 року керував СРСР. Іосеб Джугашвілі народився 1889-го в Грузії, яка входила до складу Російської імперії. Син п'яниці, який безжально бив його, і побожної матері-прачки, він вивчив російську, якою говорив з сильним акцентом усе життя. Учився в православній церковній школі.
Коментарі