У п'ятницю, 12 серпня, у Львові померла 98-річна Дарія Гусяк, член Організації українських націоналістів, зв'язкова головного командира Української повстанської армії Романа Шухевича.
Про смерть Дарії Гусяк повідомив Юрій Шухевич, син Романа Шухевича у Facebook.
"Справжня мучениця і подвижниця. З юних років належала до ОУН, була завжди на відповідальних ділянках праці. Потім стала зв'язковою Романа Шухевича, арештована 1950 року, відбула 25 років в'язниці. Після повернення з в'язниці була і далі переслідувана. Лише з розвалом Союзу їй дали спокій. Вона береться знову за організаційну роботу й стає організаторкою Ліги Українських Жінок, яку очолює", – згадує Юрій Шухевич.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Арештована коляда: 50 років тому КГБ ганявся за українцями, які святкували Різдво
"Прощавай, подруго й товаришко спільної недолі й страждань! Вічна пам'ять. Ти сьогодні у місці, де немає ні сліз, ні хвороби, ні болю. Зі святими упокій, Господи, душу раби Твоєї. Слава Україні! Героям слава!" – пише Шухевич.
Дарія Гусяк народилася 4 лютого 1924 року в Трускавці Львівської області, повідомляє "Радіо Свобода".
1948-го склала присягу ОУН. Невдовзі стала зв'язковою Романа Шухевича.
У березня 1950 року радянська влада заарештувала Дарію Гусяк. Вона зазнала катувань, але не повідомила місце перебування головного командира УПА. Поруч у камері, через перегородку, чекісти били її мати.
Дарію Гусяк ув'язнили на 25 років. Вона відбула покарання у Верхньо-Уральську Челябінської області, а згодом у Володимирській тюрмі. 1969-го її перевели в концтабір у Мордовії. Відбула весь термін покарання, звільнившись на 51-му році життя.
"Усередині 1990-х, маючи майже 70 років, вона завжди мала гарний вигляд, усміхнена й привітна. З початку 1990-х займалася створенням жіночих організацій, Конгресу українських націоналістів, приділяла увагу вихованню молоді. Це була жінка, яка вважала, що основна увага й ставка має бути на молоді. Підготовлені кадри можуть розвивати українську державу, вважала Дарія Гусяк. Не маючи власної родини, вона присвятила все своє життя визволенню України, починаючи ще із середини 1940-х, ставши зв'язковою Романа Шухевича", – каже історик Микола Посівнич.
Торік у червні в Києві попрощалися з учасником збройного підпілля Організації українських націоналістів Орестом Васкулом.
У грудні у Львові попрощались зі зв'язковою Шухевича Ольгою Ільків, яка померла на 102-му році життя.
Коментарі