30 витинанок представили на виставці у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Таку експозицію представили тут уперше. Присвятили її 100-річчю з часу появи самого терміну "витинанка".
"Термін витинанка з'явився ще 1903-го. Відтоді багато чого змінилося. А мистецтво витинати чудернацькі малюнки узагалі можна вважати забутим. Здавалось би, кожен може вирізати сніжинку із паперу. Але витинанка – це набагато глибше поняття. Це складна техніка, яка потребує від митця великої майстерності", - розповіла Наталія Шуляка, старший науковий співробітник відділу фондів музею.
У фондах музею є близько сотні витинанок. На виставку відібрали найцікавіші роботи.
"В нашій експозиції представлені роботи двох місцевих авторів. Це різні люди за фахом та й за технікою виконання витинанок. Так, Дмитро Мимрик є монахом Унівського монастиря. Він робить витинанки спеціальною сокиркою. А Марія Ремінецька – лікар. Вона творить аплікації на папері і вирізає їх ножем. Кожен митець вибирає свій інструмент для роботи. Дуже важливо підібрати його правильно, бо один неточний рух, один неправильний надріз – і вся робота марна. А щоб створити одну композицію, майстру потрібно близько місяця", - наголосила Наталія Володимирівна.
За її словами, витинанки не є прибутковим бізнесом.
"Це не той бізнес, який приносить прибутки. Тому витинанки сьогодні і є втраченим мистецтвом. Такі речі створюють для краси, наслідують при цьому давні традиції. Але їх дуже цікаво розглядати як дітям, так і дорослим. Вони поліпшують настрій, а школярів ще й відривають на трохи від інтернету", - додала Наталія Шуляка.
Коментарі
1