17 грудня у лікарні міста Балтимор у штаті Меріленд у США помер український мовознавець, автор багатьох словників і дисидент 95-річний Святослав Караванський. Останні 37 років він жив в еміграції.
Про смерть Караванського повідомила у Facebook громадська діячка, громадянка США Галина Климук-Хом'як.
Караванський народився 24 грудня 1920-го в Одесі. Закінчив Одеський індустріальний інститут та інститут іноземних мов.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дисиденту Василеві Овсієнку зробили операцію на мозку
Служив у Червоній армії. Під час Другої світової війни потрапив у фашистський полон. Звільнившись, брав участь у підпіллі ОУН(б) під псевдо "Бальзак".
За допомоги ОУНівських зв'язків із румунами Караванського в 1944 році десантували з літака на територію СРСР. Однак за кілька днів його заарештували, і 7 лютого 1945 року військовий трибунал присудив Караванському 25 років таборів. Вирок відбував на Печорі, Колимі, в Мордовії.
Був звільнений 19 грудня 1960-го за амністією.
Караванський зайнявся журналістською, літературною й філологічною працею. Уклав "Словник рим української мови" (60 тис. римованих пар), видав книжку "Біографії слів", переклав роман Шарлотти Бронте "Джейн Ейр".
Він активно виступав проти русифікації й за розвиток і підтримку української мови. За статтю із критикою русифікації вищої школи законом "Про мову" знову був заарештований у 1963-му.
Його відправили досиджувати невідбуту частину табірного терміну (8 років і 7 місяців) у табори суворого режиму. Під час другого ув'язнення Караванський п'ять разів оголошував голодування, а також збирав свідчення в'язнів – свідків розстрілу польських офіцерів у Катині.
У 1969 році його засудили в таборі ще до 5 років тюрми і 3 років таборів суворого режиму.
Загальний термін, проведений Караванським у радянських таборах, склав 31 рік. У лютому 1979 року його оголосили членом Української Гельсінкської групи. Після звільнення, 30 листопада 1979-го Караванський із дружиною Ніною Строкатою емігрували до США.
Радянська влада позбавила їх обох громадянства. Караванський опублікував низку праць із мовознавства, зокрема "Практичний словник синонімів української мови" та "Російсько-український словник складної лексики". Кавалер ордену "За мужність" І ступеню.
Коментарі
1