З початку року, за даними Генштабу, на контрактну службу зараховано 8,7 тис. осіб. У 2015 році за місяць на контракт приходили в середньому по 2 тисячі осіб. За лютий цього року їх кількість сягнула 7 тисяч.
Як відомо, військовослужбовцям підвищили зарплату. Серед соціальних гарантій: безкоштовне медичне і санаторно-курортне обслуговування, можливість отримати вищу освіту. Обіцяють кар'єрне зростання. Начальник відділу комплектування військовослужбовцями за контрактом Генштабу Андрій Полонський розповів про умови служби за контрактом.
- Ще у 2015-му солдат першого року служби отримував 2,3 тисячі гривень, то тепер - 7 тисяч. Це мінімальна! - пояснює полковник. - Сержант-командир відділення, головний сержант взводу - 8 - 8,5 тисячі. Окремо нараховуються надбавки за участь в АТО. Від 1,2 тисячі до 4,2 тисяч на місяць залежно від відстані до лінії зіткнення.
Які спеціальності найбільше обирають майбутні контрактники?
- Найчастіше обирають посади, що належать до екіпажів бойових машин. Наприклад, спеціалісти танків. Також спеціалісти з артилерії, розвідники, спецназ. Є потреба в медиках і водіях. Люди, яких мобілізували під час другої-третьої хвилі, ідуть на контракт у ті частини, де служили раніше.
Які спеціальності не популярні серед кандидатів на контрактну службу?
- Я б не сказав, що є такі спеціальності. Хочу наголосити, що в нас у пріоритеті бойові посади. Бо наше першочергове завдання - замінити тих, хто був мобілізований під час четвертої хвилі.
Скільки серед нових контрактників людей без досвіду військової служби?
- Серед тих, кого зарахували з початку року, 70 % людей, які не служили. Кожен повинен обов'язково пройти підготовку у навчальному центрі. Тільки після цього людина потрапляє до військової частини - до базового табору чи пункту постійної дислокації. Там проходить бойове злагодження. І тільки потім за потреби може бути направлена в район бойових дій. Термін підготовки залежить від рівня навченості кандидата. Кваліфікаційна комісія визначає стартовий рівень.
До речі, з початку року на контрактну службу зарахували 500 жінок.
З яких регіонів найбільше кандидатів на контрактну службу і з яких найменше?
- Як завжди, найбільша кількість кандидатів з Миколаївської, Житомирської, Хмельницької областей. Найнижчий показник - західні регіони - Чернівецька, Івано-Франківська, Волинська області. Це пов'язано з кількістю військових частин у регіоні. А також з розміром середньої зарплати в області. Якщо середня зарплата велика, то конкурентноздатність військової служби значно нижча.
На який термін ідуть служити контрактники?
- Терміни чітко визначені законом. Для рядового складу - це три роки. Для сержантів - від трьох до п'яти років. Були також внесені зміни до законодавства і тепер є можливість укладати угоду до кінця особливого періоду і повної демобілізації. Є також контракт, який зараз дуже популярний серед мобілізованих і військовослужбовців строкової служби, - на шість місяців. За півроку вони можуть гарантовано звільнитися чи продовжити контракт ще на шість місяців. Або обрати інший вид контракту.
Кому і на яких підставах відмовляють у контрактній службі?
- У нас чітко визначений професійно-психологічний відбір кандидатів. Якщо людина позитивно проходить психологічне тестування, може далі брати участь у відборі. Потім перевіряються моральні якості. Чи не чинив кандидат тяжких злочинів? Після цього перевіряють стан здоров'я.
Скільки всього Україні потрібно контрактників?
- У планах військового керівництва набрати 70% контрактників від чисельності усього рядового і сержантського складу. 20 % має бути мобілізованих і 10 % - це строковики.
Чи є нові експериментальні підрозділи, до яких беруть на контракт?
- За рішенням керівництва держави створюються сили спеціальних операцій. Це буде еліта Збройних сил.
Як проводиться психологічна підготовка нових контрактників?
- Перший етап - це професійно-психологічний відбір кандидатів. Та перевірка рівня їхньої адаптивності до умов служби. Наступний етап здійснюється в навчальному центрі. Проводиться підготовка в умовах, максимально наближених до бойових. І потім уже в підрозділі - бойове злагодження: стрільба, обкатка танками, виконання нічних завдань. Все це складові психологічної підготовки. Ненавчених допускати до виконання бойових завдань ніхто не буде.
Коментарі