Побутове дрібне хабарництво – велика хвороба нашого суспільства, більша навіть за велику корупцію. Так вважає журналіст і письменник Отар Довженко. "Люди, які в побуті звикли вирішувати будь-яку свою проблему хабарем, толерантно ставляться і до великої корупції. Більше того, велика корупція ніби виправдовує їх дрібну", - розповів він в інтерв'ю журналу "Країна".
"Хабарники – це найбільше зло, яке не дозволяє розвинутися прозорій відкритій індустрії. Люди не розуміють, що навіть одним своїм хабарем вони унеможливлюють нормальне функціонування системи для багатьох інших людей", - зазначив він.
На думку Отара Довженка, збільшення зарплатні лікарів проблему хабарництва в медицині не вирішить.
"Якою б зарплата гідною не була, людям завжди хочеться більше. Хай навіть зарплатня буде 2 тисячі доларів. Але на хабарах людина може мати ці гроші за день. Хто відмовиться?
Зарплата має бути гідна незалежно від явища хабарництва. Якщо людина вважає свою зарплату недостатньою та потребує додаткових грошей, нехай пензлює в бізнес. Про лікаря-хабарника часто кажуть: він міг би поїхати в будь-яку країну і там заробляти ті гроші легально. Та нехай їде – в Ізраїль, Австрію і там заробляє ці сотні тисяч доларів легально. А тут звільнить місце для когось, хто готовий працювати чесно. Молоді фахівці не можуть вирости як професіонали, тому що місця зайняті хабарниками".
Правоохоронна система зараз не працює на покарання порушників закону. Вона, в першу чергу, забезпечує інтереси органів влади і свої власні
Правоохоронна система зараз не працює на покарання порушників закону. Вона, в першу чергу, забезпечує інтереси органів влади і свої власні, - каже журналіст.
"Правоохоронці самі вирішують, кого покарати, а кого ні. Це так звана шантажистська держава. Правоохоронці мають за що покарати кожного громадянина, але карають вибірково. Кожен громадянин знає, що якщо державі буде треба, до нього прийдуть і притягнуть за ту ж несплату податків. Це, напевно, найпаскудніший прояв держави. Власне, такою Україна була за всіх президентів.
Це міняється впровадженням прозорих зрозумілих способів жити легально. Однак зараз жити законно важко. Немає умов: ти стикаєшся з величезною кількістю бюрократії та закритими дверима, з незрозумілими процедурами. У той самий час держава дає тобі можливість щось порушувати і нібито не бути за це покараним. Але ти опиняєшся в ситуації латентно винного.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ми відмовляємося від покарання злочинців заради звільнення невинних - Отар Довженко
Зараз, коли починають впроваджувати касові апарати для дрібних підприємців, за своїм середовищем відчуваю, як прокочуються хвилі паніки. Люди панікують: "Нас викрили, нам зараз прикрутять надходження грошей". Це ненормально. По-нормальному, починаючи з макрорівня і закінчуючи кожною конкретною людиною, мусить бути якась схема легального та позитивного залучення людей до виходу з тіні без відрубання рук. Треба міняти систему – вибивати з неї цей шантажистський компонент, коли інспектор, прокурор, суддя вирішують, кого карати, а кого ні, і підвішує мільйони людей у стані напіввинності", - підкресливДовженко.
Інтерв'ю з Отаром Довженком читайте у журналі "Країна".
Прем'єр-міністр Олексій Гончарук закликав бізнес повідомляти про випадки вимагання хабарів.
Про це він сказав на інвестиційному форумі в Маріуполі.
"Сьогодні на найвищому рівні корупція вже відсутня. Ми не зіштовхуємося із випадками, коли хтось від когось, від великих чи менших компаній на найвищому рівні вимагає хабарі. Якщо вам відомі такі факти, будь ласка, повідомляйте нам і випалюватимемо ці речі напалмом", - сказав Гончарук.
Коментарі