Економісти вважають, що соціально-економічний курс, що проводиться в країні, потребує перегляду. Головний висновок, який зробили учені, простий: стан економіки зовсім не такий добрий, як то кажуть. Перше і головне - влада, на їхню думку, опинилася не в змозі повною мірою скористатися вигодами сприятливої зміни кон"юнктури світових сировинних ринків. Очевидний провал - висока інфляція. Крім того, на думку учених, до "не зовсім неуспішних" і зовсім "неуспішних" можна віднести адміністративну і пенсійну реформи, реформу ЖКГ, монетаризацію пільг і забезпечення прав власності в Росії.
По-друге, так і не вдалося диверсифікувати економіку і направити ресурси у високотехнологічні сектори.
По-третє, не дивлячись на помітне зростання, примітивізація структури економіки продовжується. І, нарешті, мляво йде робота зоновлення і розвитку інфраструктурних галузей.
Академік РАН Микола Петраков вважає, що "завдання створення ефективного приватного власника як домінуючої фігури економіки не була вирішена". Дрібний і середній бізнес, за його словами, не отримав ні правової, ні економічної основи для цивілізованої конкуренції. А крупні виробництва і цілі сегменти економіки в результаті приватизації отримали монопольне положення на ринках і знизили свою ефективність.
Учені виявили ще один системний дефект російської економічної політики - це ігнорування загальноприйнятих показників якості життя - таких, наприклад, як тривалість життя, якість освіти і охорони здоров"я, рівень доходів населення.
До очевидних провалів можна віднести зростання соціальної нерівності: у 2000 році розрив між доходами найбагатших і найбідніших росіян складав 14 разів, а в 2007 році досяг вже 16 разів.
Перед новим президентом, як відзначають економісти, стоять ще складніші завдання. У короткостроковій і середньостроковій перспективах це інфляція, загроза світової фінансової кризи, корупція і нерівність. У довгостроковій перспективі - освіта, охорона здоров"я, демографія.
Коментарі