З ідеєю відтворити трагічні події на Волині 1943 року виступила одна з організацій Перемишля, яка провела в четвер прес-конференцію.
- Ми продовжуємо придивлятися до Волинським подіям 1943 року, в результаті яких від рук українців загинули, за різними оцінками, кілька десятків тисяч поляків. Кілька тисяч українців в результаті конфлікту теж позбулися життя. Ці події частина польських істориків називає геноцидом польського народу, а українських - обопільним конфліктом чи війною, повідомляє Цензор.НЕТ з посиланням на Польське радіо.
В кінці лютого стало відомо, що суспільство історичної реконструкції "X. D. O. K. "З Перемишля хоче влітку відтворити небагато-немало - а трагічні події на Волині. У містечку Радимно поблизу до українського кордону 20 липня люди, одягнені в мундири УПА, проведуть, як зазначають організатори, "реконструкцію Волинської різанини". Тоді ж, у розмові з виданням "Gazeta Wyborcza" польський історик, професор Анджей Пачковський зазначив: "Це має той же зміст, що й реконструкція подій війни з людьми, яких палять в крематоріях".
Однак, незважаючи на критику, організація з Перемишля не здається і як і раніше, хоче організувати реконструкцію волинських подій. У четвер в Ряшеві відбулася прес-конференція, під час якої голова товариства історичної реконструкції "X. D. O. K. "Мирослав Майковська зазначав: нічого поганого в реконструкції - не буде.
До ідеї реконструкції, під заголовком "Волинь-1943: не про помсту, але про пам'ять волають жертви", приєднався Міський центр культури Радимно. Його директор Дорота Гуня вважає, що в Польщі мало знають про волинські події 1943 року, а тому реконструкція виявиться, на її думку, хорошим популяризатором цього.
- Ті глядачі, які будуть спостерігати за реконструкцією, я переконана, це в більшості люди, молоді люди, які не знають нічого про волинські події. Я думаю, що таку реконструкцію варто зробити, щоб вшанувати пам'ять людей, загиблих тоді. 70-я річниця цих подій зобов'язує нас до цього, вважає Дорота Гуня.
Проводити реконструкцію на польсько-українському пограниччі, де конфлікт мав зовсім інший вимір і де його пам'ять не осмислена - це все одно, що створювати щось відірване від місцевого контексту, щось на зразок політичної акції або шоу. Реконструкція має свою певну драматургію, але важко уявити її в контексті волинських подій. Говориться, що будуть представлені будинки - і що? Буде текст чи буде дія? Це дуже делікатна тема, не тільки в контексті відносин народів, але і в контексті пам'яті жертв трагедії, - вважає Петро Тима.
Голова Об'єднання українців у Польщі Петро Тима не погоджується з пані Доротою: у розмові з українською службою Польського радіо він звернув увагу, що реконструкції зазвичай проводяться в тих місцях, де події відбувалися. Зате відтворення Волинського конфлікту в південно-східній Польщі, де, незважаючи на запевнення організаторів, пам'ять про польсько-українське протистояння є повсюдною, має зовсім інший контекст:
До ідеї реконструкції приєднується теж мер міста Стальова Воля в Центральній Польщі, Анджей Шлензак.
- Якщо говорити про дуже болісних польсько-українських відносини, то в гру вступає або політкоректність, чи якийсь політичний інтерес, метою якого є те, щоб будь-якою ціною мати добрі відносини з Україною, щоб вона стала певним "буфером" між Польщею та Росією. Можливо, це хороші політичні калькуляції, але ми повинні пам'ятати про одне: ніколи не вдалося і не вдасться побудувати гарні відносини на брехні чи приховуванні того, що болить, - вважає Анджей Шлензак.
Петро Тима: Це істотні зміни в дискурсі про Волинську трагедію. Мені пригадується, що на Заході є так званий бізнес Голокосту, то в Польщі з'являється бізнес бачення подій на Волині маргінальними середовищами. Є вже проекти, наприклад фільми або ця реконструкція, з повагою та шаною, до жертв не мають нічого спільного.
Реконструкція Волинської трагедії у Радимно відбудеться 20 липня. Почнеться перед сутінками і буде тривати кілька хвилин. Буде підпалено декілька спеціально побудованих дерев'яних будинків, що нагадують село на Волині.
Місцева влада Стальова Воля підтримали ідею реконструкції волинських подій і виділила на її проведення 5 тисяч злотих (1,5 тисячі доларів). У підготовку ініціативи фінансово втягнулися кресовьяни з усього світу. Патроном цієї реконструкції буде Польське радіо Жешув.
Коментарі
33