25 травня Пхеньян оголосив про проведення успішного ядерного випробування на підземному полігоні в районі міста Кільчжу. Раніше південнокорейські сейсмографи зафіксували штучний підземний поштовх магнітудою 4,5 бали. 29 травня неназваний офіційний представник США заявив: американські експерти поки не виявили підтверджень того, що ядерне випробування відбулося.
У атмосфері навколо Корейського півострова до цих пір не виявлені сліди радіоактивного ізотопу криптону-85, який виділяється при підриві ядерного пристрою. Криптон-85 не існує в природі і є побічним продуктом при ядерних вибухах.
Перше ядерне випробування Північна Корея провела в жовтні 2006 року. Через декілька діб американський літак WС-135 виявив радіоактивні речовини над акваторією Японського моря.
"З урахуванням першого ядерного випробування в КНДР другий вибух міг бути реальним, проте до тих пір, поки слідів криптону-85 не виявлено, буде дуже важко підтвердити факт ядерного випробування", - цитує газета слова одного з військових джерел.
В той же час військові і ядерні експерти не виключають, що у разі проведення другого ядерного випробування радіоактивні матеріали могли швидко розповсюдитися через сильні вітри.
За іншою версією, північнокорейський підземний полігон обладнаний так, щоб не допустити викидів радіоактивних частинок в атмосферу, або швидкість їх розповсюдження настільки мала, що виявити ізотопи украй важко.
Це припущення у свою чергу також піддається критиці, оскільки криптон-85 відомий тим, що потрапляє в атмосферу, не дивлячись на будь-які запобіжні захоби.
Відзначимо також, що сила останнього вибуху в КНДР тепер оцінюється в діапазоні від однієї до чотирьох кілотонн. Вибух потужністю в одну кілотонну можна отримати, підірвавши звичайну вибухову речовину в підземному тунелі.
Російські експерти спочатку оцінили потужність вибуху в 20 кілотонн. Такою ж потужністю володіла бомба "Малюк", скинута в серпні 1945 року на Хіросіму, передає ІТАР-ТАРС.
Коментарі