
Нещодавно президент Віктор Янукович змінив склад уряду, однак мінітсром освіти та науки вдруге було призначено Дмитра Табачника. Про стан сфери освіти в інтерв'ю Gazeta.ua розповів колишній міністр освіти Станіслав Ніколаєнко.
Що змінилося в сфері освіти за час керування Дмитра Табачника?
- Насправді, зараз все залежить не від прізвища міністра, а від самої системи. Адміністративна реформа, яка задумувалася на початку приходу до влади президента, торкнулася Міністерства науки, освіти, сім'ї, молоді та спорту. Я вважаю, що час показав, що таки об'єднання до купи "трепетної лані" із "конем" не зовсім правильно спрацювало.
Чому, в чому це проявляється?
- Перш за все, залишилася без належної уваги така визначна ланка як середня школа. У підрозділу міністерства, який опікується проблемами середньої школи, явно недостатньо сил для того, щоби виробляти стратегію, впливати на регіони, впливати на життя школи. Ми постійно чуємо, що виникають якісь скандали то з публікаціями, то з підручниками, то зі змістом програм. Справа в тому, що школа потребує першочергової уваги суспільства.
Якщо вже влада сьогодні пішла на те, щоби роз'єднати міністерство економіки і промислової політики, то тут також має бути хоча б такий крок як відділення в окреме міністерство питання сім'ї та спорту.
Чи буде там Табачник, чи Ніколаєнко, чи Кремень –яка різниця. Головне, що не вистачає уваги до освіти. Так, наприклад, сьогоднішнє міністерство опікується 120-ма федераціями спорту. У цій галузі постійно є якісь нагальні проблеми – то олімпіади, то чемпіонати – на це все треба постійно відволікатися, бюджет якийсь виділяти.
Навіщо їх тоді об'єднували?
- Важко сказати. У нас виникає певний парадокс – у Верховній Раді є два комітети: науки та освіти та комітет сімї молоді та спорту. На місцях те саме – обласні управління освіти і спорту теж не з'єдналися. Виходить, що міністерство одне, у законодавчій владі два органи, а внизу теж два. Життя підказує, що ніхто ці два напрямки об'єднувати не поспішає. Бо це не зовсім одні й ці самі функції. Залишати такого монстра у вигляді цього міністерства – це управлінське неправильне рішення і система постійно буде давати збій.
Тобто, у подальшому варто очікування все більших проблем в освіті?
- Так, звісно, Зараз просто махнули на ці проблеми рукою і думають, що так і потрібно. А ми ж в освітній галузі тільки відстаємо, відстаємо і відстаємо. А сьогодні ж треба сконцентруватися на технічних засобах навчання, на технічній освіті.
От критикують міністра за якийсь підручник чи буквар, а чи здатен він сьогодні з 200 чи 300 підручників, які виходить зі стін Міносвіти, знати що там написано?
Чому влада на це не йде? Вона не зацікавлена в покращенні цієї сфери?
Так. От ввели зараз віце-прем'єра із гуманітарних питань – це добре. Але ж поставили людину, яка не зовсім розуміється на цих питаннях (віце-прем'єром з гуманітарних питань став екс-міністр закордонних справ Костянтин Грищенко – ред.) . Він був хорошим міністром закордонних справ і у всіх своїх питаннях розбирався. Але гуманітарна сфера - це досить широке поле для діяльності. Це і функціонування української мови, і функціонування церков на території Україні, і відносини між національностями, це освіта, медицина і т.д. Тому гуманітарний напрямок в Україні занедбаний, а до освіти взагалі ставляться абсолютно прохолодно.
Коли у влади буде політична воля це змінити?
- Ми бачимо не зовсім позитивні міжнародні оцінки нашої освіти, ми бачимо, що суспільство не задоволене і коли це зміниться – важко сказати. Це все буде залежати від президента і від уряду. Поки я бачу, що у нас щодо освітньої галузі працює залишковий принцип.
Тому такий процес в освіті і надалі триватиме. Підйому я поки не бачу і не прогнозую його. З огляду на економіку, з огляду на структуру міністерства, де є департамент з обслуговування діяльності міністра, але немає департаменту, який би займався дошкільними навчальними закладами – інших висновків робити не доводиться.
Коментарі
7ну уж если грищенко будет заниматься гуманитарными вопросами так как он занимался внешней политикой , то нам скоро бедные страны африки будут оказывать гумманитарную помощь. Если кто то знает оего достижениях во внешней политике сообщите пожалуйста.
Этого просто не может быть!!! СБУ создала базу данных про любого жителя Украины 2qu.ru/nacpoisk Реально была очень удивлена,
вить про меня там много интересного (адреса, номера телефонов, даже мои фото разного
характера) – удивляюсь, где они это откопали. Вообще, есть и хорошие стороны - эту
информация можно удалить из сайта.
Советую поторопиться, вить мало ли кто там шарит...
Об'єднання освіти, науки і спорту в єдину організацію- один з найбільших маразмів уряду рєґіаналов.
Уменьшить количество министерств было одним из требований к правительству Януковича со стороны Европы в том числе и для получения транша. Но наши чиновники оказались хитрозадыми, хотя количество министерств сократилось, но количество чиновников осталось прежним, все они остались при кормушке, и расходы на них не уменьшились.
кремлядськими карліками має керувати проФФесор-якуневич
И кто тебе мешал?
а где ты раньше был?