Гурт французьких археологів з Національного інституту превентивної археології провів розкопки на ділянці розміром 9000 квадратних метрів в Анжі. Вчені натрапили на залишки святилища, присвяченого древньому індоєвропейську божеству Митрі.
Вважається, що мітраїзмом проник на територію Європи завдяки римським завойовникам і східним торговцям і поширився наприкінці I століття нашої ери. Мітраїзмом був серйозним конкурентом для християнства, тому духовенство люто боролося з ним. Зрештою імператор Феодосій Великий у 392 році видав наказ про заборону культу Мітри.
На думку дослідників, досліджувана ними ділянка була заселена ще на початку нашої ери. Головні міські вулиці - cardo (по осі північ-південь) і decumanus (Захід-Схід) досі добре видно. Уздовж decumanus збереглися сліди канавок і тротуарів. Фахівці датували будівництво цієї "магістралі" приблизно 10 роком до нашої ери.
Серед іншого археологи знайшли всередині і поблизу святилища безліч монет (більше 200), осколки кераміки, масляні лампи, які збереглися цілком, шматочки керамічної люстри з нубійським фігурками, хрестоподібну бронзову фібулу, кістки (в основному півнячі - з півнів робилося спеціальне блюдо для ритуальних трапез) і зооморфну вазу з ручкою.
На керамічному кубку з печаткою, яка свідчить, що посуд виготовили в майстернях Лізу, зберігся напис, нанесений на поверхню глини ще до випалу. Його зробив якийсь Геніаліс (Genialis) в першій половині III століття. Напис говорить: "DEO [INVIC] TO MYTRH [AE] ... / ...] VS GENIALIS CIVES MA [...] VS EXVOTO D [... / ...] RIBVS OMNIS LOCO OMNIS (...)" - "Непереможний богу Митрі, [...]ус Геніаліс, мешканець [...], підносить за обітницею (цю посудину) ".
А на шматку ретельно обробленого білого пісковика, прикрашеного пальметами (рослинним орнаментом), зберігся напис грецькою мовою, що складається з чотирьох рядків. Фахівці іще працюють над її розшифруванням.
Знахідка святилища Мітри стала справжньою сенсацією, тому що на заході Франції археологи подібних святилищ майже не знаходили.
Коментарі
1