У 1939-1940-х роках радянська влада прийшла на українські землі. Зокрема, на Західній Україні почались перші вивезення у Сибір.
83-річна львів'янка Марія Хрупович опинилась на виселенні разом із родиною, коли їй було 2,5 роки.
За словами жінки, її родина була багатою та патріотичною. При поляках це в міру було дозволено. Коли прийшла радянська влада, то все змінилось.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Актор відсидів 5 років за критику влади
"Ми потрапили в число тих, кого першими вивозили у Сибір. Поїхали на виселення в Омську область. Повстанців та їхні родини вже після війни вивозили за партизанство і називали це "борьбой с бандформированиями и их пособниками". На це давали добро Сталін, Каганович і хтось з місцевих можновладців. Нас же вивозили лише за принципом доносів. П'яниці, яким давали колись на хліб, писали, що ми націоналісти, і на основі того формувались списки", - розповіла переселенка.
Повне інтерв'ю з Марією Хрупович читайте в журналі "Країна" від 1 квітня.
Центр досліджень визвольного руху та Архів служби безпеки України опублікували колекцію документів про "обмін територіями та населенням" між Польщею та СРСР 15 лютого 1951 року. Такі дії пояснювали економічними інтересами двох держав: Польща потребувала територій із запасами нафти та газу, СРСР - вугільних родовищ. Понад 7167 українських родин із 44 населених пунктів Бойківщини примусово переселили в степи Південної України.
Коментарі