Більшість українців проти проведення загальнонаціональних виборів в Україні до завершення війни.
Тільки 15% опитаних позитивно ставляться до ідеї проведення виборів, ще 21% респондентів не визначилися, 64% висловилися проти. Такими є результати опитування, проведеного Центром Разумкова.
Ті, хто підтримують ідею проведення виборів, пояснювали це тим, що це необхідно для підтримки демократії в країні (так вважають 6% усіх опитаних), щоб продемонструвати світові, що Україна є демократичною державою (5%), необхідністю змінити владу (5%) або принаймні її оновити (5%), що проведення виборів сприятиме розгортанню дискусії у суспільстві щодо існуючих проблем у країні і шляхів їхнього розв'язання (5%).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський перерахував основні перешкоди для проведення виборів
Ті, хто виступають проти, пояснюють свою позицію так:
- у країні немає грошей на вибори (так вважають 36% усіх опитаних),
- тим, що українське законодавство не дозволяє проведення виборів у період дії воєнного стану (32%),
- буде проблематично забезпечити безпеку учасникам голосування (31%),
- під час воєнного стану неможливо дотримуватися стандартів демократичності виборів через тимчасове обмеження політичних прав і свобод громадян (29%),
- неможливо організувати голосування на тимчасово окупованих територіях (26%),
- виникнуть проблеми для голосування тимчасово переміщених осіб, українських біженців за кордоном (24%),
- неможливо організувати голосування військовослужбовців, які перебувають безпосередньо в місцях бойових дій (22,5%).
- російські спецслужби зможуть втрутитися в процес голосування (14%),
- існує небезпека посилення внутрішньополітичних конфліктів і прийняття популістських рішень в умовах війни (13%),
- можливе тимчасове скасування воєнного стану під час війни для проведення виборів негативно позначиться на безпеці та обороноздатності країни (11%),
- члени виборчих комісій, офіційні спостерігачі та кандидати на виборні посади можуть бути мобілізовані (9%).
У разі, якщо вибори все ж відбудуться, 15% відповіли, що голосуватимуть на них за вже наявні політичні партії, 24% - за новостворені політичні сили (якщо такі будуть). Для 31% українців це не матиме значення.
Опитування проводилося з 21 по 27 вересня. Було опитано 2016 осіб методом особистого інтерв'ю в усіх регіонах України, за винятком окупованих територій.
У 2024 році в Україні мали б відбутися президентські вибори та вибори до Верховної Ради, але під час воєнного стану їхнє проведення заборонено законом.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що не піде на другий термін після закінчення повномасштабної війни з Росією.
Якщо ж вибори відбуватимуться під час війни, він балотуватиметься в президенти, повідомив глава держави в інтерв'ю Digi24.
Коментарі