середа, 01 вересня 2021 05:02

Сьогодні шануємо ікону, яка надихала козаків у бою

1 вересня православна церква вшановує Донську ікону Пресвятої Богородиці. Вона написана видатним іконописцем Феофаном Греком.

Gazeta.ua пропонує дізнатися історію ікони.

Спочатку ікону Пресвятої Богородиці зберігали в церкві Благовіщення в містечку Сиротін. У 1380 році донські козаки вручили її князю Дмитру Донському. У день Куликовської битви, 8 вересня 1380 року, ікона знаходилася серед війська.

До бою з Мамаєвими полчищами війська добре готувалися, великий князь зумів об'єднати сили, до нього стікалися загони з різних місць Русі. Прийшли під його прапори і донські козаки, вони з'явилися з іконою Богоматері, взятої з Благовіщенської церкви містечка Сиротіна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сьогодні день ангела святкують два популярні імена

Ікона була в бою разом з військами, її прикріпили на держаку як хоругву, а в розпал боїв ікона перебувала в самому пеклі, надихаючи воїнів. 8 вересня 1380 року військо князя Дмитрія здолало Мамая, ця перемога вселила в народ впевненість у можливість повного звільнення від татаро-монгольського ярма.

Після битви донські козаки піднесли в дар Донську ікону великому князю Димитрію, він урочисто вніс її в Москву і помістив спочатку в Успенському соборі Кремля.

На звороті ікони виявили напис: "Благовіщення Богоматері". В пам'ять перемоги ікона стала називатися "Донська". Коли ж побудували Благовіщенський собор, він переніс Донську ікону Божої Матері в нього.

Донська ікона Божої Матері стояла на лівій стороні від царських врат в Благовіщенському соборі Кремля. Християни їй старанно молилися, тим більше вона посилена святим зображенням Благовіщення Богоматері на зворотній стороні.

До 1814 року на Донський іконі був багатий золотий оклад. Зараз від нього вціліла лише золота рама.

З 1919 року Донська ікона Божої Матері зберігається в Третьяковській галереї. Але щороку з благословення Святійшого Патріарха в день святкування Ікони, її урочисто переносять з Третьяковської галереї в монастир, для завершення святкового Хресного ходу.

Автор: lifestyle.segodnya.ua
  Ікона написана Феофаном Греком
Ікона написана Феофаном Греком
1 вересня розпочинається осінь. Сьогодні вшановують раннього християнського святого, римського воїна та мученика Андрія Стратилата. У народі говорили: "Святий Андрій - дітей до школи повів". А для того щоб діти добре вчилися, наші пращури замовляли в церкві молебень перед початком навчального року і молилися перед іконою Богородиці.
Зараз ви читаєте новину «Сьогодні шануємо ікону, яка надихала козаків у бою». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути