Контррозвідка Служби безпеки України припинила діяльність 4 агентурних мереж та затримала 11 агентів російських спецслужб. Трьох з них - під час спроби вчинення диверсій і терактів на об'єктах критичної інфраструктури
Такі дані про підсумки роботи 2020 року повідомили в пресслужбі СБУ.
Загалом 2020-го за матеріалами контррозвідки розпочато 288 кримінальних проваджень за злочини проти основ національної та громадської безпеки. Серед цих проваджень 76 стосуються державної зради, 50 – терористичної та диверсійної діяльності, 9 – посягань на територіальну цілісність і недоторканність України, 4 – шпигунства.
У Луганській області затримали агента ФСБ. Він намагався передати іноземній стороні секретну документацію щодо розробленого оборонною промисловістю України ракетного комплексу "Нептун".
Контррозвідка СБУ активно працювала у сфері охорони державної таємниці: у 111 випадках скасували допуск до неї, 125 осіб притягнули до адміністративної відповідальності.
Викрили 289 фактів іноземного громадянства серед представників органів влади й управління, зокрема секретоносіїв.
На території Херсонської та Волинської областей контррозвідка СБУ викрила агентурні мережі. 1-ою керувала експрацівниця облдержадміністрації, а члени 2-ої збирали інформацію про військові об'єкти регіону.
Упродовж року також набули чинності 92 вироки, зокрема 30 за державну зраду і 20 за терористичну діяльність.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Проти ексголови СБУ дозволили почати заочне розслідування
Також агентуру спецслужб РФ виявили в органах державної влади та серед правоохоронців: колишній генерал-майор, посадовець одного з міністерств тощо.
Зокрема, агента ФСБ РФ, який мав підірвати сховище з аміаком на території ПАТ "Сєвєродонецьке об'єднання "Азот", засудили до 10 років ув'язнення. Диверсанта Віктора Арєєва затримали ще 2017-го, а 2020 року справу довели до суду та отримали обвинувальний вирок.
Вирок у вигляді позбавлення волі на 12 років отримали двоє громадян, які за завданням так званого ЦСО МДБ ДНР брали участь у вчиненні теракту в Донецькій області.
Окрім того, задокументовано порушення норм міжнародного права та достроково припинено акредитації 5 іноземних дипломатів.
19 вересня 2016-го в житловому будинку в Рівному з вогнепальної зброї вбили майора внутрішньої служби Івана Мамчура. На момент загибелі він обіймав посаду начальника інженерно-технічного відділу місцевого СІЗО. Кілера, колишнього співробітника СБУ Олега Смородінова, затримали в листопаді 2016 року на українсько-російському кордоні в Харківській області. В інтерв'ю The New York Times 2019-го він розповів, що причиною вбивства Мамчура була помста. Смородінов також повідомив, що за завданням ФСБ мав стежити ще за п'ятьма українцями, яких влада РФ нібито збиралася ліквідувати за участь у війні 2008 року на боці Грузії. За вбивство він отримав $5 тис.
Коментарі