5 березня з дня смерті Йосипа Сталіна виповнилося 57 років. У п"ятницю прихильники російської компартії поклали вінки і квіти до його могилі біля Кремлівської стіни. Вшанувати пам"ять Сталіна прийшли більше 300 осіб.
Лідер КПРФ Геннадій Зюганов, який виступив після покладання вінків, заявив, що в даний час в Росії не примножуються досягнення Сталіна і радянського народу. При цьому він підкреслив, що повністю підтримує рішення московської влади розмістити в столиці інформаційні стенди зі Сталіним.
Мер Москви Юрій Лужков в минулий вівторок підтвердив намір міської влади встановити в столиці до святкування 65-річчя Перемоги інформаційні стенди, які розповідають про роль Сталіна у Великій Вітчизняній війні.
"Ми зробимо це у відповідних пропорціях, а не як повідомляли деякі ЗМІ, що всю Москву завісять портретами керівника держави тих часів. Я не є шанувальником Сталіна, але є шанувальником об"єктивності у висвітленні історичних подій", - сказав Лужков.
Він заявив, що "викреслювати ім"я Сталіна з історії перемоги над фашизмом є неприпустимим так само, як і зносити пам"ятники". Однак ініціативу мера міста засудили, як правозахисники, так і його власна партія "Єдино Росія".
Про це заявив сьогодні представник партії В"ячеслав Володін.
У заяві Володіна говориться, що "необхідно поважати почуття і думки величезної кількості людей, сім"ї яких постраждали в результаті сталінських репресій".
Сталін помер 5 березня 1953 року в віці 73-х років. Згідно з висновком медиків, смерть наступила в результаті крововиливу в мозок. Пізніше в різний час з"явилося кілька версій смерті вождя від різних істориків, які вважали, що секретарю ЦК КПРС "допомогли" померти люди з його оточення.
По одній теорії, до смерті Сталіна могли бути причетні Микита Хрущов, Лаврентій Берія, Георгій Маленков, які не надали помираючому відповідної допомоги. Висувалася версія і про те, що Сталін був отруєний Берією. Однак ці припущення неодноразово спростовувалися.
Тіло Сталіна було забальзамовано і поміщено у Мавзолей Леніна, який в 1953-1961 рр.. називався Мавзолеєм В.І. Леніна та І.В. Сталіна. Однак у жовтні 1961 року XXII з"їзд КПРС вирішив, що "серйозні порушення Сталіним ленінських заповітів унеможливлюють залишення труни з його тілом у Мавзолеї". Тому в ніч на 1 листопада того ж року тіло Сталіна винесли з Мавзолею і поховали в могилі біля Кремлівської стіни.
Коментарі
2