Володимир Путін повідомив, що не знає про прохання Грузії видати Аслана Абашидзе, але раніше Тбілісі давав гарантії недоторканності колишньому лідерові Аджарії.
- Що стосується Абашидзе, я не знав, що його оголосили в розшук. Це дивно для мене, - сказав президент Росії журналістам за підсумками переговорів з президентом Грузії Михайлом Саакашвілі.
Путін нагадав, що під час подій в Аджарії грузинська сторона звернулася з проханням не перешкоджати в"їзду Абашидзе до Росії.
- У мене були побоювання, що грузинські партнери вимагатимуть його видачі, а Росія не видаватиме, і ми опинимося в помилковому положенні. І нам було сказано, що не турбуйтеся, ніхто видачі не вимагатиме, - сказав Путін.
У 2004 році виникла гостра криза у відносинах Аджарської автономії з новою центральною владою Грузії.
Лідер Аджарії, який намагався максимально зменшити вплив тбіліського керівництва на території автономії, подав у відставку 6 травня 2004 року після того, як численні натовпи супротивників його політики вийшли на вулиці Батумі.
Абашидзе, щоб уникнути кровопролиття, вирішив покинути Аджарію і вилетів до Москви. Загострення відносин Тбілісі з Аджарською автономією Грузії вирішилося мирним шляхом.
Переконувати Абашидзе добровільно піти у відставку прилетів з Москви секретар Ради безпеки РФ Ігор Іванов, на літаку якого аджарський лідер і прибув в російську столицю.
Відразу після відставки Абашидзе президент Грузії Михайло Саакашвілі підтвердив видані йому гарантії недоторканності.
- Я дав Абашидзе гарантії недоторканності. Я обіцяв, що Грузія ніколи не попросить у Росії його видачі. Ми вважаємо, що безкровний відхід Абашидзе з посади коштує того, щоб відмовитися від його переслідування, - сказав Саакашвілі журналістам в Батумі.
Через два місяці після відставки Абашидзе генпрокурор Грузії Зураб Адєїшвілі повідомив журналістів в Тбілісі, що проти колишнього лідера Аджарської автономії буде розпочато кримінальну справу.
- Все це робиться всупереч тим гарантіям безпеки і не переслідування, які були дані на найвищому рівні... Тепер чиновники різного калібру стверджують, що ці гарантії вже не мають сили, - відзначили в МЗС РФ.
- Залишаючи на совісті окремих представників Тбілісі вольне поводження з даними на вищому рівні обіцянкам, не можна не задатися питанням, чого ж коштують завірення грузинських політиків і що ще від них слід чекати, - мовилося в коментарі департаменту інформації і суспільних зв"язків російського МЗС.
Тоді ж президент Грузії Михайло Саакашвілі заявив, що керівництво Грузії не давало Абашидзе гарантій недоторканності на все життя.
- Ми дали Абашидзе гарантії недоторканності, і він покинув територію Грузії. Але коли вибухають діти на мінах, закладених за наказом Абашидзе, коли мають місце інші тяжкі наслідки його режиму, ні про яку гарантію мови бути не може, - заявив Саакашвілі, пише РИА "Новости".
Коментарі