понеділок, 30 грудня 2024 16:47

Понад половина українців з оптимізмом оцінюють майбутнє країни

Понад половина українців з оптимізмом оцінюють майбутнє країни
Понад половина українців з оптимізмом оцінюють майбутнє країни. Фото: nov-rada.gov.ua

Соціологи фіксують зниження частки українців, які оптимістично оцінюють майбутнє країни.

Водночас більшість громадян (57%) загалом залишаються оптимістами, тоді як частка песимістів, хоч і зросла до 28%, все ж значно менша. Ці дані представлені в результатах опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) з 2 по 17 грудня 2024 року.

"Є стала тенденція до зниження частки тих, хто оптимістично дивиться в майбутнє України. Якщо наприкінці 2022 року 88% вважали, що Україна через 10 років буде процвітаючою країною в ЄС, то до грудня 2023 року їх частка скоротилася до 73%, а до грудня 2024 року - до 57%. Водночас з 5% до 28% зросла частка тих, хто вважає, що Україна матиме зруйновану економіку. Важливо зазначити, що хоча частка оптимістів знизилася за останній рік на 16 процентних пунктів, але не всі з них перетворилися на песимістів (їх частка зросла на 9 процентних пунктів). Тобто значна частина українців більше говорять про високу невизначеність", - зазначають у КМІС.

Соціологи також наголошують на важливості враховувати не лише динаміку, а й поточні показники:

"Ми бачимо, що наразі попри непростий рік та його складне завершення більшість українців (57%) у цілому схиляються до оптимістичного погляду на майбутнє країни. А частка песимістів хоч і є значною (28%), але все-таки істотно поступається частці песимістів", - йдеться у повідомленні.

Окрім цього, за останній рік зменшилася частка українців, які вважають, що країна рухається до згуртованої політичної нації - з 69% у грудні 2023 року до 53% у грудні 2024 року. Водночас більше тих, хто вважає, що суперечності лише посилюються (з 25% до 33%), і тих, хто не визначився з відповіддю (з 6% до 14%).

"Проте, як і у випадку майбутнього країни, варто окремо аналізувати поточний стан справ. Знову-таки в умовах складних і серйозних викликів (які психологічно ламають багатьох) ми все одно маємо близько половини українців (53%), які вірять у рух до єдності, а частка тих, хто вірить у рух до розколу, хоч і є тривожно значною, але поступається умовним оптимістам. Також важливо, що нинішні оцінки єднання в суспільстві значно кращі, ніж були у 2020 році (коли ще не було повномасштабного вторгнення)", - зазначають соціологи.

За даними КМІС, близько чверті тих, хто оптимістично дивиться на майбутнє України, водночас вважають, що країна рухається до розколу (13% з 57%). Також кожен п'ятий із тих, хто вірить у згуртованість українців, песимістично оцінює майбутнє країни (10% з 53%).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У семи країнах Західної Європи різко знизилася готовність підтримувати Україну до її перемоги

"Зараз ми маємо 37% тих, хто мають послідовно оптимістичні погляди, проти 57% у грудні 2023 року. Натомість зростання частки тих, хто має послідовно песимістичні погляди, становить з 10% до 16% за останній рік. Більшість приросту, виходить, було за рахунок зростання частки тих, хто має невизначені або суперечливі погляди. Разом з цим, хоча 37%, звісно, не можуть вважатися високим показником, але все-таки це в понад два рази більше, ніж частка послідовних песимістів (16%)", - констатують у КМІС.

Якщо враховувати умовно оптимістів (одна позитивна відповідь і одна "важко сказати" та умовно песимістів (одна негативна відповідь і одна "важко сказати"), то до оптимістів можна віднести 50%, а до песимістів - 23%, підсумовують соціологи.

Київський міжнародний інститут соціології провів всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус", у межах якого за власною ініціативою додав запитання про оптимістичні та песимістичні настрої щодо майбутнього України та єдності її громадян.

Опитування проводилося методом телефонних інтерв'ю (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних номерів у всіх регіонах, що перебувають під контролем уряду України. У дослідженні взяли участь 985 респондентів - громадяни України віком від 18 років, які на момент опитування проживали на підконтрольній території. До вибірки не включали жителів тимчасово окупованих територій (але серед респондентів були внутрішньо переміщені особи), а також громадян, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

За звичайних умов статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищує:

- 4,1% для показників, близьких до 50%;

- 3,5% для показників, близьких до 25%;

- 2,5% для показників, близьких до 10%;

- 1,8% для показників, близьких до 5%.

Утім, за умов війни до формальної похибки додається певне систематичне відхилення. Попри це, у КМІС вважають, що результати дослідження залишаються високорепрезентативними та дозволяють надійно аналізувати громадські настрої українців.

Майже половина - 45% - українців вважають, що перемога на президентських виборах у США Дональда Трампа наближає закінчення російсько-української війни. Водночас майже 14% впевнені, що мир стає віддаленішим.

Ще 30% респондентів вважають, що мир стає лише трохи ближчим. Про значне віддалення миру заявили 5%, про деяке - 9% опитаних. При цьому 40% респондентів або вважають, що нічого не зміниться, або не змогли визначитися зі своєю думкою.

Зараз ви читаєте новину «Понад половина українців з оптимізмом оцінюють майбутнє країни». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути