У Чернігові любителі купатися взимку збираються на пляжі "Золотий берег" і біля готелю "Брянськ". Тут стоять лазні, постійно прорубані ополонки, зручний вхід у воду. Ходять рано-вранці по одному або двоє-троє. На свята біля ополонки можна зустріти до 30 моржів водночас.
Опівдні 2 січня на пляжі біля "Брянська" з"являється компанія. Попереду з сумкою на плечі йде електрик тролейбусного управління 52-річний Григорій Михайленко. З торби стирчить баян.
— Погано, що вітряно, — каже Григорій. — Купався сьогодні о шостій ранку — було тихо, хоч і мороз 12 градусів. У вітер швидко мерзнеш, коли виходиш із води.
Михайленко бере здоровенну палицю, розбиває нею лід, що почав намерзати під берегом. Річкою з шурхотом рухаються чималі крижини. Між льодовими полями плавають дикі качки.
— Небезпечно, коли йде крига, — говорить один із моржів. — Буквально учора жінка порізала об лід ногу. Довелося замотувати рану.
— Ось і наша ветеранша йде, Катерина Федорівна близько 30 років купається, — представляє Осипенко.
— Двадцять шість, — уточнює Катерина Топіліна, 66 років. — Як почала вісімдесят другого, так і дотепер.
Люди починають роздягатися. Знали, що будуть кореспонденти, тож прихопили плавки та купальники. Зазвичай чернігівські моржі купаються голяка. Кажуть, плавки швидко замерзають, як вийдеш на берег.
Григорій Михайленко заходить у воду та пірнає. Пливе брасом. Вертається на берег, чіпляє бороду Діда Мороза, одягає червону шапку та рукавиці, бере в руки баян. Знову заходить у воду. Поруч з ним стає Валентина Осипенко в кокошнику Снігурки та голубому купальнику.
— З Новим роком! — вітають Дід Мороз і Снігурка.
Одні починають одягатися, інші йдуть купатися.
— Моржувати почав 22 роки тому, — розповідає Григорій. — Причин було дві. По-перше, набридли постійні застуди. А по-друге — захотілося випробувати себе. Побачив якось узимку людину, яка купалася в Десні, та подумав: чим я гірший? Спочатку обливався холодною водою у ванні, а через місяць купався в ополонці.
Михайленко виглядає років на десять молодше.
— Загартовування — це неабияка сила волі, — погоджується Григорій. — Коли працював водієм тролейбуса, доводилось вставати о пів на четверту ранку. Поки прийдеш до річки, поки розіб"єш ополонку, скупаєшся — і на зміну на півшостої.
— Від холодної води в організмі людини виробляється гормон радості. Це ніби наркотик. Як не покупаєшся тиждень, в ополонку дуже хочеться, — каже 55-річний Федір Лишафай.
Після купання компанія збирається на посиденьки.
— Ми на річці завжди святкуємо Новий рік, Водохрещу і проводи зими. Купаємося, палимо багаття, співаємо під баян, випиваємо по чарці.
Коментарі