Нобелівська премія 2010 року в номінації "хімія" присуджена американським вченим Річарду Хеку і Ей-Ічі Негіші, а також японцеві Акіро Сузукі за роботи по створенню паладієвого каталізатора в органічному синтезі, повідомляє Lenta.ru.
Про рішення Нобелівського комітету було оголошено 6 жовтня в Каролінському інституті в Стокгольмі. Сума премії складає 10 мільйонів шведських крон (трохи більше одного мільйона євро). Церемонія вручення нагороди пройде в Стокгольмі 10 грудня.
Як сказано в офіційному рішенні комітету, премія присуджена "за розробку нових більш ефективних шляхів зв'язування атомів вуглецю для синтезу складних молекул, які можуть зробити кращим наше повсякденне життя".
Каталізатори з металу паладію сприяють протіканню реакцій по утворенню нових зв'язків між вуглеводнями. Каталізатор сприяє багаторазовому прискоренню безлічі реакцій, які широко використовуються для синтезу багатьох органічних речовин, які застосовуються, наприклад, в електроніці або сільському господарстві.
Іменем лауреатів були названі найважливіші реакції, в яких задіяний паладієвий каталізатор. Так, на честь Хека була названа реакція сполуки ненасичених галогенідів з алкенами в присутності сильних основ.
Нагадаємо, 5 жовтня у Стокгольмі були оголошені лауреати Нобелівської премії в номінації "фізика". Ними стали Костянтин Новосьолов та Андрій Гейм за свої роботи зі створення графена. А лауреатом Нобелівської премії з фізіології і медицині став вчений Роберт Едвардс за розробку технології штучного запліднення in vitro.
Коментарі