Археоботанік з німецького Університету Хойенхайм (Штутгарт) Ханс-Петер Стік заявив, що зміг відновити рецепт пива древніх кельтів.
Основним заняттям вченого є вивчення руїн поселення раннього залізного віку (приблизно 500 рік до н. е.) У Ебердінген-Хохдорфі. Під час досліджень він зацікавився шістьма канавами, виритими для приготування ячмінного солоду. Там виявили кілька тисяч обвуглених зерен (Фото 2).
Ячмінь перебував у воді, поки не починав проростати. Після цього на обох кінцях канави розводили багаття. З їх допомогою підсушували зерна, а також надавали солоду темний колір і аромат диму. Завдяки повільній сушці росли бактерії, що виробляють молочну кислоту, яка додавала кислинку в кінцевий продукт.
Крім того, археолдогі знайшли насіння блекоти. Їх застосовували для посилення п'янкого ефекту. На думку Стіка, в пиві присутні до того ж полин і насіння моркви. Цей рецепт знали і в середньовіччі.
Смак пива, вважає ученицй, повинен був сильно відрізнятися від сучасного, в якому домінує аромат хмелю. Останній почали використовувати лише близько 800 року.
Бродіння досягали додаванням або спеціально вирощених дріжджів, або меду та фруктів, в яких містяться дикі дріжджі. У кінцевому підсумку виходив каламутний напій з дріжджовим осадом. Вживали його за "кімнатної" температурі.
Це далеко не найстаріше пиво на землі. На Близькому Сході його варили ще 5 500 років тому.
Коментарі