четвер, 26 грудня 2013 06:28

"Не можна запізнюватись на зустрічі з дітьми. Тоді вони перестають вірити, що Санта — справжній", - фінський Санта-Клаус
6

Фото: Фото: Катерина Гончарова

Тисячі людей з усього світу щороку їдуть на новорічні свята в Лапландію, резиденцію Санта-Клауса. Офіційно головний фінський Санта мешкає за Полярним Колом на горі Корватунтурі з 1927 року, коли тамтешня радіостанція оголосила це місце його резиденцією. Гора біля кордону з Росією за формою нагадує вуха. Одні кажуть — це вуха собаки, інші впевнені - вуха зайця. Але вважають, що саме завдяки цим "вухам" Йолоупуккі так добре чує, що саме діти хочуть отримати на Новий рік. Зараз за Полярним Колом, неподалік міста Рованіємі за 800 км від столиці Гельсінкі, офіційно працюють чотири Санта-Клауси. Один із них перед новорічними святами відвідав Київ. Спеціально з нагоди приїзду Санти влаштували пишний прийом у резиденції посла Фінляндії в центрі Києва. Санта охоче фотографувався з дітьми, схвально поплескував по плечах чоловіків, а жінок просив присісти йому на коліно. Також — давав інтерв'ю журналістам.

Скажіть, звідки традиція, коли добрий дідусь переодягається у червоний кожух і вітає діточок на Новий рік?

"Звичаї вітати дітей на Новий рік, як зараз роблять усі Санта-Клауси світу, пішли від святого Миколая. Абсолютно реальної, до речі, людини, яка  жила на території Туреччини в 4 столітті. У своєму місті він допомагав бідним дітям, бо був багатий і добрий. А коли помер, католицька церква причислила його до лику святих. Миколая стали наводити у приклад як благодійника, а пізніше це переросло в легенду про дідуся-чарівника, який мандрує від дому до дому і вітає дітей на Новий рік. У православному світі став відомий як Микола Чудотворець. Традиція мати власного святого Миколая швидко поширилася світом. В Україні і в Росії це Дід Мороз, у Фінляндії — я, тобто Йоулупуккі. Так ми звемо Санту по-фінськи. У нас найбільш підходящий для Санти клімат — довга зима. Останні 100 років всі Санта-Клауси стали заробляти гроші. А тоді почалася індустраілізація, все захоплювали фінанси. І Санта-Клаусів — теж. Бо треба було якось виживати. А до цього дарували дітям подарунки безкоштовно".

А як ви стали Санта-Клаусом?

"6 років тому, коли вийшов на пенсію. Потроху допомагав доньці, яка тоді відкрила зі своєю родиною турфірму. Працював у неї Сантою по вихідних, а згодом  донька запропонувала зробити це основною роботою (працює в тематичному різдвяному розважальному центрі "SantaPark" в передмісті Рованіємі за Полярним Колом- Gazeta.ua). Я ні на секунду не вагався. Бо сам виріс на традиціях, коли до нас додому щороку навідувався старенький бородатий чоловічок у червоній шапці. У нас не має жодного будинку, де би на Різдво і Новий рік не ставили свічки на вікнах, не наряджали ялинку і не вішали на двері хат вінків і дзвіночків. Тому мені інколи здається, що в Фінляндії зимові свята проводять найпишніше у світі".

Згадуєте ті дні, коли вперше вдягли костюм Санти?"У мене вся напруга минала, коли його одягав. Так само і зараз - якщо звичайною людиною нервую, то Сантою — відразу стаю спокійний. А в перші дні я наче дивився на себе зі сторони. Я ніби і Санта був, але в той же час друге альтер-его слідкувало, як і що я роблю. Та потім послідували інтерв'ю для радіо, для газет, на телебаченні, і ставало дедалі легше. Я навіть був режисером і ведучим кількох новорічних програм. Діти йшли до мене з ранку до вечора. І в ці моменти я вже повністю ставав Сантою. Сам за собою вже не спостерігав".

Яких правил має дотримуватись Санта? Що можна робити, а що — ні?

"Головне правило  — ні краплі алкоголю. Часто Санта-Клауси псують дитячі вечірки, перехиливши чарку. Перед Новим роком ходять від дому до дому, і майже всюди їм пропонують чи горілку, чи коньяк. Погоджуватись на це не можна. Не можна запізнюватись на зустрічі з дітьми. Тоді перестають вірити, що Санта — справжній. Раніше за кермом була моя дружина, а зараз нас возить наш секретар. Перед замовленнями треба добре виспатися, бо часом їду до дітей на 9 ранку, а повертаюсь о 3 ранку наступної доби. Беру з собою змінний костюм Санти і змінну бороду. Часто говорю з дітьми по телефону. Тоді допомагають знання мов. Перед тим, як в резиденцію приїздять туристи, перед цим я довідуюсь, з якої саме країни їдуть. Тоді каже "Щасливого Різдва" і "З Новим роком" їхньою мовою. Вивчив ці слова на 70 мовах світу. Хоча приїздять переважно з Європи".

Чим займаєтесь у вільний час, коли минає зимовий сезон?

"В перерві між роботою Санта-Клаусом ми з дружиною мешкаємо в Куусамо —  містечку і муніципалітеті за 200 км від Рованіємі. Це найпопулярніший гірський курорт усієї Фінляндії. А народився я у 600 кілометрах від того місця. Там мій батько колись збудував ферму серед лісу. Влітку найбільше люблю на цьому на озері рибалити. Бо озера у Фінляндії — повсюди. Катаюся на каное. Для друзів маємо сауну — це фінська національна гордість. Кажуть, у нас саун більше, ніж людей. І сад у нас там є, а в 19 метрах від нього — річка".

Маєте онуків?

"Так, у мене їх п'ять. Двоє онуків від сина в Лондоні — їм по 6 і 2 років. Від доньки, яка займається туризмом, у мене 19-річна онука Еліса, вона зараз вчиться в Канаді. Евеліні -16, а Емілю 8. Через місяць йому виповниться 9. А коли я йшов на пенсію, онук захворів на агресивну лейкемію. Тоді йому був один рік. Син видужав, бо скандинавські країни мають усі доступні методи лікування найтяжчих хвороб".

А що фіни знають про Україну?

Фіни не так часто подорожують Україною як туристи. Але тут багато фінського бізнесу. Фіни люблять нові технології. Радіють, коли в Україні будують новий літак. Фінам дуже симпатизує Тимошенко. У неї світле волосся, як і у нас, і завжди гарна зачіска, як і у фінських жінок. Типовий фін — блондин, вищий за 1,75, з голубими очима і обов'язково займається якимсь видом спорту. Схожі й жінки — блондинки, худі й високі. Але хобі у жінок більш зарозумілі. У 40 років можуть записатися на курси гри на скрипці або класичного танцю. Тоді зустрічаються із подругами за кавою і обговорюють навчання. Бо подруги теж ходять на танці, і на скрипках добре грають.

Зараз ви читаєте новину «"Не можна запізнюватись на зустрічі з дітьми. Тоді вони перестають вірити, що Санта — справжній", - фінський Санта-Клаус ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути