Сьогодні православні відзначають Водохресний святвечір. У народі його також називають "голодна кутя" і "голодний вечір".
Цього дня, як і перед Різдвяною вечерею, віряни весь день дотримуються суворого посту. Вкрай не рекомендується вживати м'ясо, рибу та алкоголь. Також не можна лихословити, виносити щось з оселі, позичати гроші та прати.
18 січня у храмах відбувається святкове богослужіння, а також здійснюється велике освячення води, яку слід першою споживати під час Святої вечері та з молитвою кропити нею всіх членів сім'ї, подвір'я, домівку, криницю, свійських тварин. Ця вода має таку ж цілющу силу, як і вода, що освячується на Водохреще. Вона не псується протягом року. Люди вірять, що лікує тілесні і духовні хвороби.
Увечері, коли на небі з'явиться перша зоря, родинами збираються за святковим столом. Подають лише пісні страви: кутю та узвар, вареники з капустою, млинці, квасолю та квашені овочі. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху – хлібину, "щоб хліб родився".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як на Водохреще наворожити собі судженого: 9 способів
У деяких регіонах у цей день господиня або старша дочка бере після вечері в миску кілька ложок борошна і на освяченій воді замішує рідке тісто. Ним малювали хрести на всіх чотирьох стінах будинку - для захисту від нечистої сили.
У ПЦУ заявили, що обмивання в ополонці на Водохреще не призводить до духовного очищення і не "звільняє" від гріхів. Як написала Православна церква України на своїй сторінці у Facebook, жодного церковного припису для звершення такого дійства немає і, як стверджують дослідники, в українського народу воно не мало поширення.
Коментарі