На травень припадає найбільша щорічна активність кліщів. Серед них є павуки, здатні викликати хворобу Лайма.
Якщо укус кліща не помітити, і не лікуватися, це може спричнити інвалідність. пише ТСН.
"Великі кліщі нападають лише на тварин, а от менші становлять загрозу для людей. Оце почервоніння, куди буде кров стікати, тільки вона може передавати хворобу Лайма. Тільки дівчатка ссуть кров, а хлопчики ні", - розповідає дослідник кліщів Ігор Небогаткін.
Чоловік полює на кліщів із білим метровим прапором. Тягне по траві вздовж стежки лісопаркової зони у передмісті Києва. Потім перевертає - а там кишить.
"Багато препаратів мені кололи під око, у висок, у сідниці, у вени, 18 разів на день я приймала таблетки, уявляєте", - розповідає Олександра Кравчук.
Її кліщі кусали 3-чі. Востаннє - 10 років тому. Через три роки після укусу, дівчина втратила слух, зір на 90%. Лікарі діагностували розсіяний склероз. Ніхто не зв'язував це з кліщем. Додаткові дослідження вказали на хворобу Лайма, з якою дівчина боролася майже півтора року.
Хвороба Лайма проявляється як звичайна застуда. Одна з істотних ознак - кільцеподібне почервоніння навколо місця ураження.
"Хвороба Лайма часто переховується під неврологічними, серцевими та ревматологічними проявами. У цьому підступність недуги. Потрібно чітко дотримуватися алгоритму, якщо кліщ таки укусив", - розповідає інфекціоністка Вікторія Клюс.
Кліща витягувати краще у травмпункті, а для відчайдухів є навіть спеціальні гаджети.
"Якщо говорити про європейську рекомендацію, то краще дослідити кліща, дізнатися, інфікований він, чи не інфікований, а потім уже подальші кроки: пити, чи не пити. Протягом 72 годин треба пропити антибіотик одноразово. Якщо це був кліщ присмоктуваний, ы ви бачите, що був збільшений у розмірі, тобто напився крові, то краще всього пропити", - каже лікарка.
Павук, що потрапив на тіло - поступово повзтиме по ньому. За півдоби десь присмокчеться і якщо не знайдете - може місяць пити кров. Тому до лісу вдягати світлі речі й довгі брюки. Більшість людей сам момент присмоктування кліща взагалі не відчувають. Знайти павука можна лише при ретельному огляді тіла.
"З себе все знімаєте і дивитеся, отам носки - лінія, по цій лінії дивитися, перший, куди потрапить, то це місце. Потім впадини під коліном, потім лінія трусів, лінія бюстгальера та лінія волосся", - каже Небогаткін.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кліщ заліз у бороду – у легенди чеського футболу спаралізувало обличчя
Медики радять ходити витоптаними стежками, бо там важче підхопити кліща, а також кожні дві години себе оглядати й обов'язково обробляти себе та своїх домашніх тварин засобами проти кліщів.
За три місяці цього року в Україні зафіксовано 236 випадків хвороби Лайма. Торік майже 4 з половиною тисячі, з них півсотні - це діти до 17 років.
Коментарі
1