понеділок, 13 травня 2013 20:47

На Рівненщині пенсіонерка виростила найбільших у Європі нічних метеликів
6

Фото: Фото: Віктор Гомоль

64-річна Валентина Якубчик із села Глинськ Здолбунівського району Рівненської області в глиняному глечику виростила метеликів з розмахом крил понад 15 см. Їх вважають найбільшими нічними метеликами в Європі.

"Торік під осінь у саду на старій груші знайшла дві гусені. Вони були такі величезні й волохаті, що страшно до рук взяти. Кожна завдовжки щонайменше 13 см. А товщиною понад 2 см. Таких гусенів у життя не бачила, - згадує господиня. – Думаю покажу внукам таке диво. Вкинула обидві до глиняного глечика й накрила ганчіркою. Коли на вихідні приїхали діти, то очам не повірили. В глечику, де були гусені, лежали кокони".

Валентина Семенівна показує руками їх розмір. Каже, що кокони були більші за сортові волоські горіхи. Кожен з них був обмотаний, наче павутиною. Внуки вмовили не викидати знахідку. Занесли глечик до хати. Поставили на холодну підлогу.

"Напевно, з місяць діти заглядали, а потім і забули. Згадали про глечик коли робили порядок у хаті перед Великоднем. Поставили його на підвіконня. Менше ніж за місяць у травні із коконів вилетіли величезні два метелики. Скільки живу на світі, то таких не бачила. Розмах крил найменшого – 15 см., а другий ще більший", - дивується Валентина Якубчик.

Господиня не боїться брати метеликів до рук. Каже, що діти прочитали в Інтернеті все про них. Вони не отруйні та не кусаються.

"Ці метелики не заподіють шкоди. Вони рідкісні для нашого краю. Навіть, занесені до Червоної книги України. Йдемо випустимо їх на волю", - зазначає господиня. Ловить метеликів до глечика й несе в садок до груші.

Науковці не пов'язують появу метелика на Рівненщині з глобальним потеплінням. Пояснюють, що він хоч і рідкісний проте типовий представник фауни регіону.

"Велике нічне павиче око, або його ще називають сатурнія грушева, дійсно занесений до Червоної книги України. Його вважають найбільшим нічним метеликом Європи. Метелики нічого не їдять, а живуть за рахунок запасів, які накопичили, будучи гусеницею", - розповідає Тетяна Гусаковська, біолог з Рівненського державного гуманітарного університету.

Найчастіше Велике нічне павиче око можна побачити в садах, де ростуть груші. Самки більші за самців і літають тільки вночі. Вони відкладають яйця на листі дерев, якими потім буде харчуватися гусениця. Переважно на грушах, малині та ожині. Личинки метелика виростають до розміру пальця дорослої людини. Молоді гусениці чорно-жовтого кольору, а дорослі – зелені.

"Найпоширеніша сатурнія грушева у Середній і Південній Європі, на Кавказі, Малій Азії та Ірані. В Україні найчастіше її можна побачити в Криму. Живе вона всього кілька тижнів. Відкладає яйця й помирає", - додає біолог.

Зараз ви читаєте новину «На Рівненщині пенсіонерка виростила найбільших у Європі нічних метеликів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

5

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути