Українцям варто об'їздити насамперед власну країну, щоб по справжньому об'єднатися.
Таку думку в інтерв'ю "Газеті по-українськи" розповів колишній директор Центру російських і східноєвропейських студій американського Мічиганського університету історик Роман Шпорлюк, 78 років.
"Українці можуть їздити за кордон, чого не було раніше. Маємо зараз дуже добрі відносини з Польщею. Після сотень років конфлікту тепер це наш великий друг. Так, люди їдуть на заробітки до Італії та Польщі. Але хіба це гірше, ніж їхати на великі будови комунізму в Казахстан чи Сибір? Людей молодого віку в Радянському Союзі посилали освоювати цілинні землі. Якби я мав вибір, то поїхав би до Флоренції чи Неаполя, аніж до Астани або Тюмені", - зазначив він.
Шпорлюк вважає, що в Україні для подальшого розвитку треба розвивати правову свідомість.
"Підтримувати повагу до права, контракти, умови. Працювати чесно. Цивілізована країна не виникає тільки через те, що уряд щось робить. Потрібно самому вирішувати: я це зроблю, це мої обов'язки, а тут — вимагатиму від уряду, щоби він поважав закон. Передумова успішної держави в тому, що люди наполягають на дотриманні законів і пильнують, щоб інші їх не порушували. Для цього потрібно мати сильну і справедливу судову систему".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хмельницький уявити не міг, що Бахчисарай буде райцентром України - історик
"Нема гарантії, що нові судді будуть кращі. Треба уникати такого більшовицького підходу. Найбільше нещастя минулого століття — люди думали, що кризу можна подолати великою чисткою: знищимо буржуазію, знищимо куркулів, агентів імперіалізму, буржуазних націоналістів тощо. Треба примушувати до порядку людей при владі. Бачите, що не роблять обіцяного, — пишіть у газети. Зараз світ дивиться на те, що діється деінде. Людям у Штатах цікаво, що відбувається в Єгипті. А єгиптяни спостерігають, що коїться в Сирії. Отже, треба пояснити людям, які є при владі в Україні, що світ дивиться на них. Думаю, люди при владі воліють, щоб їх поважали, а не вважали кримінальниками", - закликає відомий вчений.
На його думку, для об'єднання українцям варто об'їздити насамперед власну країну.
"У 1990-х, коли я викладав у літній школі в Гарварді, приїжджали багато студентів з Галичини та Києва. Питав їх: "Ви були в Англії, у Польщі, в Америці. А в Донецьку чи Дніпропетровську?" Виявилося, вони ніколи не бували на сході власної країни. Від того і нема інтеграції", - підсумував Шпорлюк.
Коментарі
30