Ексклюзиви
пʼятниця, 27 вересня 2024 19:05

Критика Зеленського у США та варіанти завершення війни в Україні: про що пишуть світові ЗМІ

Президент Володимир Зеленський, який перебуває з візитом у США, потрапив під критику республіканців. Українського лідера звинуватили у втручанні в американські вибори, пишуть цього тижня світові ЗМІ.

Також медіа у своїх матеріалах нагадують, що Київ досі не отримав дозволу від партнерів наносити удари в глибину Росії.

Gazeta.ua проаналізувала матеріали у західних ЗМІ.

"Зеленський хоче стримати негативну реакцію республіканців на візит до США", The Financial Times, Велика Британія

Зеленський пробував стримати негативну реакцію республіканців на візит до США - вихваляв підтримку нового пакету військової допомоги Америки на $8 млрд і двопартійну підтримку військових зусиль України. Він подякував Байдену, Конгресу, республіканцям і демократам, та усьому американському народу за допомогу.

Його заява пролунала після того, як колишній президент Дональд Трамп і спікер Палати представників Майк Джонсон люто зреагували на те, що описали як підтримку Зеленським демократів під час поїздки на завод з виготовлення снарядів у штаті Пенсильванія.

У середу Трамп накинувся на Зеленського, звинувативши його у відмові від переговорів з Росією та заявив, що він робив на нього "наклепи".

Джонсон вимагає відставки посла України у США

Джонсон вимагає відставки посла України у США Оксани Маркарової, яка організувала візит Зеленського на збройовий завод у Скрентоні, де його супроводжували лише демократи. Для виборів штат Пенсильванія важливий, бо може проголосувати як за Трампа, так і за Гарріс.

"Цей тур явно був партійною передвиборною подією, спрямованою на допомогу демократам. Це явно втручання у вибори", - написав Джонсон у листі до Зеленського.

Свій візит до США український лідер планував використати, щоб представити Байдену, Трампу і віцепрезидентці, кандидатці від демократів Камалі Гарріс, свій "план перемоги" щодо посилення військової і дипломатичної позиції Києва.

Автор: eastnews.ua
  Володимир Зеленський здійснює візит у США. Зокрема, він зустрівся із президентом Джо Байденом
Володимир Зеленський здійснює візит у США. Зокрема, він зустрівся із президентом Джо Байденом

Пакет на $8 млрд, оприлюднений США, включає $2,4 млрд нової допомоги та $5,6 млрд коштів, вже виділених Україні. Він передбачає плануючі бомби, які можна використовувати для ударів на великій відстані. Байден сказав, що головний пріоритет його адміністрації – дати Україні підтримку, необхідну для перемоги.

Але пакет не відповідає потребам, які Зеленський представив Байдену в четвер. США відхиляють численні прохання Києва використати зброю великої дальності для ударів по цілях у Росії, що є важливим елементом "плану перемоги".

Поїздка до Скрентона була помилкою

Реакція республіканців на візит Зеленського в США спричинила взаємні звинувачення в Києві.

"Поїздка до Скрентона була помилкою. Президента підвів хтось у посольстві або в його кабінеті. Краще б взагалі не було цього візиту", - сказав голова комітету закордонних справ Верховної Ради Олександр Мережко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Переваги та ризики "ручного управління" ОПК

Лідер партії Зеленського "Слуга народу" в парламенті Давид Арахамія применшив значення слів Трампа, назвавши їх "передвиборною риторикою та маніпуляціями, якими займаються всі".

"Я б не приділяв їм стільки уваги. Мені було б страшно, якби такі слова лунали після виборів", - сказав Арахамія.

Арахамія став на захист Маркарової, назвавши її одним із найефективніших послів України.

"Зеленський покидає Вашингтон без дозволу бити по Росії", The Times, Велика Британія

Президент Зеленський повернеться в Україну зі США без дозволу на використання західних ракет великої дальності для ударів углиб Росії.

Зеленський зустрівся з президентом Байденом і віцепрезиденткою Гарріс у Білому домі, щоб попросити зняти обмеження на такі удари ракетами Storm Shadow від Великої Британії або ATACMS від США.

Країни Заходу наразі дозволяли Києву бити цими ракетами лише для ураження росіян у прикордонних районах. Також Зеленський мав оприлюднити свій "план перемоги".

Проте жодних змін у позиції Вашингтону щодо використання ракет великої дальності не було. Водночас Путін попередив, що велика звичайна повітряна атака на Росію зі сторони України, яку підтримує Захід, може спровокувати ядерну відповідь.

Новий пакет допомоги США включає поставки Києву високоточної плануючої бомби

Новий пакет допомоги США включає поставки Києву високоточної плануючої бомби Joint Standoff Weapon (JSOW). Ракети мають радіус дії близько 110 км. Вони призначені для ударів із літаків F-16.

Автор: eastnews.ua
  Україна поки не отримала дозволу від США бити углиб Росії
Україна поки не отримала дозволу від США бити углиб Росії

Хоча JSOW посилять ударний потенціал України, вони не дозволять їй знищити російські бази далеко від кордону, що, за словами Києва, необхідно для порятунку життів мирних жителів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Урановий апокаліпсис наближається? Чим це загрожує Україні

Байден, який залишає посаду в січні, оголосив про додаткову батарею ППО та більше ракет Patriot, а також про розширення навчання в США для українських пілотів на F-16.

Зеленський відвідав Капітолійський пагорб, де його зустріла двопартійна група сенаторів, які підтримують Київ.

Зеленський просив "зеленого світла" для ударів дальньої дії

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем сказав, що Зеленський просив "зеленого світла" для ударів дальньої дії, щоб "посадити Путіна за стіл", і зміцнити позиції України перед мирними переговорами.

"Якщо ми не зробимо цього фундаментального вибору цього тижня, я вважаю, що результат для України буде жахливим", - сказав Грем.

Ні Байден, ні Гарріс не згадали про ядерні погрози Путіна. Але держсекретар США Ентоні Блінкен назвав їх "повністю безвідповідальними". Він закликав Китай, який застеріг Росію від використання ядерної зброї, повторити Москві, що "бряцати ядерною зброєю" неприйнятно.

Результати президентських виборів у США, здається, визначать результат війни, якщо не майбутнє України. Останніми днями Трамп посилив нападки на Зеленського, заявивши, що він мав би "трохи поступитися" своєю країною, щоб заспокоїти Росію. Він пообіцяв припинити військову підтримку США Україні, якщо переможе.

У квітні Зеленський заявив, що Україна "не матиме шансів на перемогу" без військової допомоги США. Штати дали Києву близько $175 млрд військової та економічної допомоги під час війни, попри спротив багатьох республіканців.

Він також неправдиво стверджував, що "мільйони людей" вбили

"Нема України!", - заявив Трамп в середу на передвиборному мітингу у Північній Кароліні. Він також неправдиво стверджував, що "мільйони людей" вбили, і хвалився, що "дуже добре ладнав" з Путіним під час президентства.

"Якби ми уклали погану угоду, було б краще. Трохи Україна відступила би, і всі були б живі", – сказав він.

Він також звинуватив демократів у планах ввести війська США в Україну, але не навів жодних доказів на підтвердження своїх слів.

Критики кажуть, що слова Трампа навіяні кремлівськими розмовами про війну. Путін заявив, що в Україні не може бути миру, доки Київ не визнає російське панування в Криму та чотирьох областях на сході та півдні країни.

Зеленський розлютив республіканців, коли назвав Джей Ді Венса, напарника Трампа, "надто радикальним" за припущення, що Київ має поступитися територіями Росії. Він також поставив під сумнів слова Трампа, що той може негайно припинити війну.

Очікувалося, що Зеленський поїде до Києва без зустрічі з Трампом. Але після переговорів президента України в Білому домі Трамп несподівано заявив, що зустрінеться з ним у п'ятницю.

У Росії 49% людей заявили, що підтримали б виведення своїх військ з України

Зеленський виключив здачу землі Росії. Хоча більшість українців підтримують його позицію, 33% виступає за відмову від частин території в обмін на мир, що на 22% більше, ніж минулого року.

За даними КМІС, угоду, яка передбачала членство в НАТО та ЄС в обмін за відмову від Криму та частини Донбасу, підтримали б 57%.

У Росії 49% людей заявили, що підтримали б виведення своїх військ з України без досягнення цілей, поставлених Кремлем, свідчать дані опитування проєкту "Хроніки". Трохи менше 40% сказали, що Росія має залишатися в Україні, поки не переможе.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Податки зростуть. Коли і що це означатиме для українців

Хоча Київ і Москва рідко дають дані про втрати, за оцінками, з початку війни було вбито або поранено близько 1 млн російських і українських солдатів. Проте немає жодних ознак, що Путін планує припинити вторгнення. Кремль хоче схвалити ще одне рекордне збільшення витрат на армію наступного року, а видатки на оборону в $142 млрд мають поглинути 40% бюджету Росії.

"План Б" Зеленського - боротьба за виживання України", National Security Journal, США

Думка американського історика і політолога українського походження Олександра Мотиля

Коли недавно його запитали, чи є у нього "план Б", президент Зеленський сказав: "Ми вже у "плані Б" - живемо і воюємо в ньому". Це тому, що "у нас ніколи не було "плану А". Слід було "не допустити вторгнення Росії, зміцнити Україну військовою допомогою та запровадити превентивні санкції проти Росії, щоб Москва боялася однієї лише думки про вторгнення".

Те, що каже Зеленський – правда. Якби Захід, Україна та її тоді оптимістично налаштований президент, були краще підготовлені у 2021-му, могли б запобігти вторгненню 2022-го або зменшити його масштаб, інтенсивність і тривалість. Якби був справжній "план А", війна могла б уже закінчитися.

Крім семантичних тонкощів, залишається запитання - до чого має прагнути Україна, якщо Захід і США втратять свій нині високий інтерес до неї? Питання не гіпотетичне. Трамп байдужий до України. Партія свободи в Австрії, "Альтернатива для Німеччини", прем'єр Угорщини Віктор Орбан і прем'єр Словаччини Роберт Фіцо налаштовані відверто вороже. Не важко уявити блок русофільських країн Заходу, готових через кілька місяців підтримати геноцид і війну Росії.

Що робити українцям, якщо ентузіазм Заходу щодо них згасне? Продовжувати боротьбу. За таких умов триматися та чекати, поки РФ зазнає краху, може бути найкращою коротко-, середньо- та довгостроковою стратегією України.

Україні не залишиться іншого вибору, окрім як вести переговори

Назвіть це "план В". Але що, якщо Росія не розпадеться, а ситуація глухого кута буде виглядати найкращим, на що зможе сподіватися Україна? Яким був би "план Г"?

Дехто припускає, якщо справа дійде до поразки, Україні не залишиться іншого вибору, окрім як вести переговори. Але переговори, зараз чи в майбутньому, передбачають готовність Путіна шукати компроміс.

У Путіна немає "плану Б". Для нього прийнятна або перемога, що означає знищення України, або поразка, яка є чимось іншим, ніж знищенням України.

Можливо, колись передумає? Великий шанс. Путін загнав себе в глухий кут. Тісно ототожнює себе з Росією і війною. Він прагне перемоги. Компроміс означає перспективу, яку не може прийняти, особливо якщо її нав'язують. Зробивши війну екзистенціальною для України та для самого, Путін має виграти, щоб вижити.

Тож Путіна треба усунути будь-яким чином, щоб мир шляхом переговорів чи "план Г" Києва мали шанс.

Гірше того, Путін завів Росію в глухий кут. Перемога, як він її визначає, неможлива. Тривалі жахливі втрати, стрімкий економічний занепад і зростання соціального, політичного та етнічного невдоволення неминучі, якщо Росія буде йти шляхом, який він обрав.

Путіна можна переконати йти на переговори, "коли його генерали скажуть йому, що він програє

Британський історик Тімоті Еш написав, що один із центральноазійських лідерів сказав йому, що Путіна можна переконати йти на переговори, "коли його генерали скажуть йому, що він програє". Сумнівно, що логічна сила їхніх аргументів схилила б Путіна. Але якщо кілька його генералів наберуться відваги сказати, що він програє, то, по суті, підготують основу для державного перевороту. Сказати Путіну, що програє в Україні - те саме, що приставити до голови пістолет, і сказати, що він програв у Росії.

Організувати переворот важко, але є багато історичних прикладів. Особливо в історії Росії. Євген Пригожин був близький, щоб позбавити світ від Путіна в червні 2023-го. Хто буде наступним, не знаємо, але те, що буде, знаємо. Це лише питання часу. Це хороша новина. Погана - доля світу в руках Путіна або жменьки російських генералів.

Зараз ви читаєте новину «Критика Зеленського у США та варіанти завершення війни в Україні: про що пишуть світові ЗМІ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути