"Протягом 30 днів після набуття чинності цього акту президент зобов"язаний розпочати негайну і організовану передислокацію збройних сил США з Іраку з метою закінчити цю передислокацію протягом 18 місяців", - цитує РИА "Новости" текст прийнятої поправки.
В четвер перед початком голосування адміністрація Джорджа Буша заявила про своє "рішуче заперечення" проти цього законопроекту.
"Якщо цей законопроект в його нинішньому вигляді надійде до президента, він накладе на нього вето", - йдеться в поширеній у Вашингтоні заяві Білого дому. У ній підкреслюється, що "цей законопроект прагне зв"язати руки нашим військовим командувачам і нав"язати штучний графік виведення військ".
В той же час Демократична партія не володіє більшістю в дві третини голосів в обох палатах Конгресу, яка необхідна, щоб подолати президентське вето. Спроби демократів в Конгресі змусити адміністрацію Джорджа Буша визначити терміни виведення військ з Іраку і Афганістану робилися кілька разів, проте залишалися безрезультатними, нагадує Lenta.ru.
Крім того, палата представників відмовила у виділенні майже 163 млрд доларів на продовження війни в Афганістані і Іраку до кінця нинішнього року. Це рішення підтримали 149 конгресменів, 141 проголосував проти, інформує NEWSru.com.
Білий дім просив у Конгреса на продовження операцій в цих двох країнах у першому кварталі 2009 фінансового року (тобто в останньому кварталі 2008 календарного року) 70 млрд.
Варто зазначити, що Конгрес не надав адміністрації в цьому фінансовому році вже більше 100 млрд доларів.
Як очікується, сенат наступного тижня розпочне обговорення власного законопроекту з фінансування військових операцій в Іраку і Афганістані.
Кампанія з повалення іракського лідера Саддама Хусейна почалася рано вранці 20 березня 2003 року, коли американські ракети вразили кілька цілей в Багдаді. Формальним приводом для початку операції стали заяви американського керівництва про існування у Іраку зброї масового знищення.
Проте пізніше міжнародні інспектори дійшли висновку, що таких арсеналів в Іраку не було.
В операціях в Іраку зараз беруть участь військовослужбовці з 26 країн, які входять до складу очолюваних представниками командування Збройних сил США коаліційних сил.
Основними завданнями коаліційних сил є пошук і знищення бойовиків, а також сприяння уряду Іраку в формуванні національних силових структур.
З часів повалення в 2003 році Саддама Хусейна коаліційними силами під керівництвом США не припиняються напади бойовиків на мирних мешканців, іракські сили безпеки і міжнародні організації. Напружені відносини між мусульманами-сунітами і мусульманами-шиїтами вилилися в кровопролитні міжрелігійні зіткнення, провокуючи побоювання, що в країні може спалахнути громадянська війна. Коаліційним і іракським військам доводиться стикатися з озброєними повстаннями і партизанськими вилазками.
В роки війни в Іраку загинуло 4 тис військових з США і більше 170-ти - з Великобританії. Серед іракського населення загинули десятки тисяч, але точних цифр ніхто назвати не може.
Американським платникам податків війна вже коштувала більш ніж 500 млрд доларів. А до 2017 року витрати скарбниці США на Ірак, за оцінками Нобелівського лауреата з економіки, професора Колумбійського університету Джозефа Стігліца, можуть перевищити 3 трильйони доларів.
На самому початку війни в Іраку адміністрація Буша прогнозувала, що на скидання Саддама Хусейна, відновлення порядку і встановлення нового уряду знадобиться від 50 до 60 млрд доларів.
Буш як і раніше вперто твердить, що його адміністрація "не може відступити перед терором". "Якщо ми зараз дозволимо нашим ворогам перемогти в Іраку, - зазначає президент, - то Ірак може зануритися в хаос. "Аль-Каїда" відновить свої втрачені позиції і розпочне кампанію насильства і терору, яка може розповсюдитися за межі Іраку зі всіма серйозними наслідками для світової економіки".
Рядові американці явно не схвалюють свого президента. Так, згідно з оприлюдненими 13 березня результатами опитування, проведеного газетою USA Today і організацією Геллапа, 60% респондентів вважають війну в Іраку помилкою і хотіли б встановлення графіку виведення військ, повідомляє NEWSru.ua.
Коментарі