Сьогодні, 25 грудня, християни західного обряду відзначають Різдво Христове.
Українці цьогоріч втретє офіційно святкують Різдво за григоріанським календарем. З 2017 року 25 грудня оголошено вихідним днем. Раніше українці на державному рівні святкували Різдво лише 7 січня.
Згідно з Біблією, цього дня Діва Марія народила Ісуса Христа. У Віфлеємі, у яслах, з'явився на світ Син Божий. Звістку про народження Божого Сина пастухам принесли ангели. Пізніше прийшли волхви-мудреці зі Сходу, які про появу Месії знали з легенд. Дорогу до міста їм вказала яскрава зірка. Церква вважає, що народження Ісуса Христа відкрило можливість спасіння душі та вічного життя для кожного християнина.
За григоріанським календарем Різдво відзначають католицька церква, протестантські церкви, а також помісні православні церкви: Константинопольська, Румунська, Антіохійська, Болгарська, Грецька, Олександрійська, Кіпрська, Фінляндська, Албанська та Православна церква в Америці.
Gazeta.ua зібрала головні традиції та обряди святкування Різдва за григоріанським календарем.
У день Різдва проходять три богослужіння. Перше символізує єдність Отця і Сина і відбувається опівночі, друге проводиться під час появи на світ нового життя і відбувається на світанку, третє доносить символ народження Ісуса Христа в серця всіх віруючих, відбувається вдень.
Готуючись до Різдва, віряни прикрашають будинок яслами з фігурами народженого Ісуса, його матері Діви Марії, волхвами. По дому розставляють солом'яні композиції, омелу. З року в рік, діти своїми руками виготовляють різдвяні іграшки: тварини, ліхтарики, сердечка, які потім поміщають на ялинку як прикрасу. Тому новорічне дерево завжди різне.
Різдвяні символи:
Різдвяний вінок — вічнозелений атрибут з чотирма свічками, які запалюють поступово, щоб освітити шлях Господа.
Свічки — світло полум'я здатне розігнати темні сили і створити неповторну атмосферу в будинку.
Подарунки — за переказами, дарувальником довгоочікуваних дарів на Різдво може бути Ісус Христос, Святий Миколай, чарівні гноми, Санта Клаус зі своєю оленячою упряжкою, спритний невидимий чоловік.
Різдвяний дзвіночок — його дзвін вітає появу на світ Христа і допомагає розігнати злих духів в темряві.
Вітальні листівки — з виникненням пошти, з'явилася можливість вітати близьких і друзів, які в цей день не можуть розділити з нами радість, так як знаходяться дуже далеко. Комп'ютерні технології зробили актуальними електронні вітальні листи і листівки на честь свята.
Різдвяний бенкет — всі найближчі збираються разом за загальним урочистим столом і пригощаються різноманітними смачними стравами, а оскільки в цей день закінчується строгий пост, всі віруючі з особливим смаком можуть оцінити приготовлене частування.
У разніх народів - різні страви в цей день. Так, в Америці індичка з журавлинним соусом — головна і обов'язкова страва. У Литві готують напередодні свята кутю, страви з риби та іншу нежирну їжу. В Данії смажать гусака або качку з яблуками, готують рисовий пудинг і солодку кашу з рису з додаванням родзинок і кориці. В Австрії та Угорщині — навпаки, не готують птицю, вважаючи, що так може відлетіти удача і щастя. У країнах Скандинавії напередодні свята ріжуть поросят, роблять м'ясні копченості та варять солодовий напій.
Прикмети:
Якщо напередодні Різдва буде заметіль – то буде раннє листя.
Тепле Різдво – рання і тепла весна.
Якщо на Різдво дуже холодно – то врожай у наступному році буде дуже хорошим.
Сніг на Різдво – до хорошого року.
Якщо почали дзвеніти різдвяні дзвіночки, десь поруч злі духи.
Захистять вас від нечисті святкові свічки, які повинні бути на будь-якому столі в Різдво.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Порошенко прийняв Віфлеємський вогонь та привітав Україну з Різдвом
У храмах Православної церкви України не проводитимуть різдвяні богослужіння 25 грудня. Вони у храмах ПЦУ заплановані на 6 січня та 7 січня, як і було раніше, повідомили у прес-службі ПЦУ.
Коментарі