![Депутати звільнять виші від формального працевлаштування студентів](https://static.gazeta.ua/img/cache/preview/655/655604_w_300.jpg?v=0)
Група народних депутатів пропонує скасувати обов'язок ВНЗ працевлаштовувати випускників
Відповідний законопроект про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" зареєстровано в парламенті. Проект закону передбачає внесення змін у частині працевлаштування випускників, зокрема, скасування обов'язку вишів працевлаштовувати своїх випускників.
"В складних умовах ринкової економіки повинні бути гарантії працевлаштування молодих спеціалістів, особливо тих, хто навчається за державний кошт", - каже Gazeta.ua Микола Жулинський, радник президента України, екс-віце-прем'єр України, академік, директор Iнституту літератури ім. Шевченка НАН України.
На думку експерта, потрібно вивчати західний досвід.
"Приватні компанії та підприємства мають залучати спеціалістів ще з 3-4 курсів, щоб одразу після університету майбутній працівник був готовий до праці", - каже експерт.
Ще в перші роки незалежності в Україні постала проблема браку професійних технічних робітників.
"Такий працівник має бути підготовлений працювати на ультрасучасному обладнані. Тому виші мають давати постійні професійні стажування. Наприклад, у Німеччині, де профтехосвіта на високому рівні, студенти вивчають іноземну мову, мають змогу навчатись у різних куточках ЄС і проходять практику на сучасному обладнанні," - пояснює Микола Жулинський.
Він вважає, що політика підготовки спеціалістів має поєднувати державний інтерес, попит ринку й інтереси тих, хто навчається.
"Працевлаштовувати студентів не потрібно, це нецивілізовано та неефективно. Студентів провідних вишів Європи забирають ще під час навчання, за них іде боротьба між компаніями. Бо вони є фахівцями у своїй галузі. У світі існує таке поняття, як окупність освіти. Є рейтинг ВНЗ щодо окупності прямих і непрямих витрат на здобуття диплому. Студенти активно вираховують витрати на навчання. Диплом є перепусткою працювати за певним фахом, посадою, роботою і заробітною платою", - каже Gazeta.ua Віктор Громовий, педагог, експерт з освітньої політики, заслужений учитель України.
Європейські університети зазвичай пишаються таким непрямим працевлаштуванням. А основою вибору вишу студентами є можливість надалі окупити витрати. Західна модель є найбільш ефективною, а не та, яка є в нас зараз.
"На жаль, в Україні "спасение утопаючих - дело самих утопающих". Просунутий студент самостійно знаходить гранти, можливості та стажування. Більшість університетів таких можливостей не пропонують, існують поодинокі винятки. Академічна мобільність, коли можна кілька семестрів провчитися в "Могилянці" і можна взяти кілька семестрів у Рурському університеті Німеччини, в Україні - це рідкість, для Європи - звичайна річ. Зараховуються кредити, де б їх не здобув", - каже експерт.
Він вважає, що такий досвід варто започатковувати і в Україні.
Коментарі
1