Ексклюзиви
понеділок, 20 листопада 2017 18:48

Через дешеву оренду держземель Україна може втрачати до 12 млрд грн на рік

Через дешеву оренду держземель Україна може втрачати до 12 млрд грн на рік
Рішення щодо передачі всіх державних земель за межами населених пунктів районним державним адмінстраціям може знизити доходи місцевих бюджетів на 3,5-5,6% або 7,5-11 млрд. гривень. Фото: Газета "Місто"

Недонадходження коштів до місцевих бюджетів в результаті заниження ставок оренди держземель, а також передачі їх у користування на безоплатній основі може скласти від 7,5 до 12 млрд. гривень в рік (еквівалент 280-450 млн. $). Про це йдеться в заяві економістів незалежної групи макроекономічних досліджень і прогнозів (IMF Group Ukraine).

10 листопада на засіданні Національної ради реформ головою комітету з аграрної політики і земельних відносин – Олександром Бакуменком була озвучена ініціатива щодо передачі всіх державних земель за межами населених пунктів об'єднаним територіальним громадам, а в регіонах, де ОТГ ще не створені - районним адміністраціям. Мова йде про 3 млн га, які сьогодні знаходяться в розпорядженні Держгеокадастру.

"Очевидно, що ні голови ОТГ, ні районних адміністрацій не зацікавлені в використанні централізованої системи торгів Держгеокадастру і з високою ймовірністю повернуться до тіньових схем, які існували до 2013-го року, коли орендар сплачує мінімальну ставку 1% до бюджету і ще стільки ж або більше – розпоряднику земель. Оскільки зараз практика розпорядження комунальними землями саме така", - йдеться в релізі IMF Group Ukraine.

Ми вважаємо, що дане рішення може знизити доходи місцевих бюджетів на 3,5-5,6% або 7,5-11 млрд. гривень і перевести цей ресурс "в тінь", вважають економісти IMF Group Ukraine.

Ґрунтується дана оцінка на різниці між поточною вартістю оренди державних земель і мінімальної, - визначеної Земельним кодексом. Так, згідно з постановою Кабміну № 413, прийнятого в червні – мінімальна ставка орендної плати за лотами держ. земель повинна бути не нижче 8% від їх нормативно-грошової оцінки. При цьому, оскільки всі торги по аукціонах прав оренди в обов'язковому порядку були переведені в електронну форму, - за підсумками 9 місяців 2017-го року середня ставка оренди в середньому по країні зросла вже до 14% від НГО.

Але оскільки постанова № 413 стосується виключно земель державної форми власності, - інші землі (включаючи і комунальної власності, яке пропонується передати землі Держгеокадастру) перейдуть до регулювання Податкового кодексу, де мінімальна ставка оренди становить всього 0,3-1%. Враховуючи, що середня нормативно-грошова оцінка 1 га становить 31 тис. грн. – легко розрахувати, що різниця в 8-13% від НГО длятих, що здаються в оренду 3 млн. га - це 7,5-11 млрд. грн. потенційних недонадходжень в бюджет за один календарний рік, у разі проведення планованої земельної децентралізації - йдеться в заяві IMF Group Ukraine.

Зараз ви читаєте новину «Через дешеву оренду держземель Україна може втрачати до 12 млрд грн на рік». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути