Американські вчені виміряли масу чорної діри в еліптичній галактиці М87.
Оскільки ця галактика, віддалена від нас усього на 50 млн світлових років, набагато перевершує за розмірами всі інші об'єкти в околицях Чумацького Шляху, її чорна діра також має бути надзвичайно великою. Раніше вчені, грунтуючись на результатах спостережень "Хаббла", оцінили масу діри в 3 млрд сонячних. Варто нагадати, що чорна діра в нашій Галактиці встигла накопичити лише 4 млн сонячних мас.
Зазначена оцінка, проте, була ненадійна. Автори спробували отримати більш точне значення, розглянувши рух зірок у М87. Виміри проводилися з використанням системи адаптивної оптики 8,1-метрового телескопа "Джеміні" і телескопа техаської Обсерваторії ім. Макдональда.
Спостереження виявили чітку закономірність: чим ближче до центру галактики розташовані світила, тим швидше вони рухаються. Встановивши це, вчені змоделювали дію центрального об'єкта на зірки і розрахували нове значення маси чорної діри в М87 - 6,6 млрд сонячних. Така оцінка в цілому узгоджується з представленими в червні позаминулого року обчисленнями, але все ж таки дещо перевершує знайдену тоді величину.
За словами учасника обох досліджень Карла Гебхардта, співробітника Техаського університету в Остіні, радіус горизонту подій чорної діри в центрі М87 повинен приблизно в чотири рази перевершувати радіус орбіти Нептуна. Цей факт дозволяє астрономам сподіватися на те, що незабаром вони все-таки отримають перші прямі докази існування горизонту подій.
За матеріалами Компьюлента
Коментарі
3