На півночі Чилі виявлена найстаріша в обох Америках шахта. Копальня, позначена археологами як "Сан-Рамон-15", активно використовувалася з X по II тисячоліття до н.е.
За цей час тут було видобуто 700 кубометрів гірської породи. З неї мало вийти 2 тис. т оксиду заліза, що використовувався індіанцями як пігмент. Їм фарбували тканини і розмальовували тіла для релігійних ритуалів.
До цієї знахідки культуру Уентелаукен (Huentelauquen) вважали вельми примітивною. Однак з'ясувалося, що релігія відігравала в житті цих людей надзвичайно важливу роль. Адже оксид заліза не вживався в їжу, не купувався і не продавався.
Давню копальню виявили у жовтні 2008 року неподалік від міста Тата, що в регіоні Антофагаста, в 1 100 км на північ від Сантьяго. Однак її вік вдалося підтвердити лише недавно - завдяки дослідам в лабораторіях Польщі та США.
Знайдено також скарб, що складається зі знарядь праці з каменю і раковин, в тому числі понад тисячі молотків. Значна кількість матеріалу ще не пересіяна, тому кількість артефактів може зрости багаторазово.
До цієї знахідки найстаршою американською шахтою була та, якій лише 2 500 років. Вона розташована у Сполучених Штатах.
Найдавніша копальня у світі розташована у Південній Африці. Шахті близько 40 тис. років.
Коментарі
2