Підтримка Євросоюзу громадянського суспільства в Україні від початку повномасштабного вторгнення зросла втричі. Загальна сума фінансування ЄС наразі становить понад €104 млн.
"Щоб приєднатися до ЄС, Україна має бути демократичною країною з активним громадянським суспільством, яке працює заради майбутнього держави. Ми говоримо про громадянське суспільство в найширшому масштабі. У це поняття входять неурядові організації, ЗМІ чи активні громадяни, що включаються до справи. Наші проєкти спрямовані на людей і задоволення їхніх потреб. Тож будемо надалі розширювати коло організацій громадянського суспільства, щоб залучати їх і спрівпрацювати з ними. Саме вони формують демократичне тло, що так важливе для приєднання України до ЄС", - розповіла Юлія Якобі, менеджерка сектору "Громадянське суспільство" представництва Євросоюзу.
На сьогодні в Україні впроваджуються 2330 проєктів. Більшість субгрантів отримали окремі активісти - 1332, та місцеві організації громадянського суспільства (ОГС) - 321. У межах Всеукраїнської комунікаційної кампанії "Разом діємо. Разом ми - Європа" представництво Європейського Союзу організувало престур до Київської області. За підтримки ЄС місцеві ОГС впроваджують 333 субгрантових проєкти - найбільше серед інших регіонів.
У Ірпені й Катюжанці учасникам заходу розповіли про проєкти, реалізовані місцевими громадськими організаціями, які фінансує Євросоюз через своїх партнерів. Кореспондентка Gazeta.ua поспілкувалася з представниками громадянського суспільства й дізналася, які проєкти вони впроводжають. Також розпитала місцевих мешканців, як їхні громади відновлюються після воєнних дій.
Село Катюжанка на Київщині понад місяць було в російській окупації. На території місцевого професійного коледжу загарбники вирили окопи, капоніри, де ховали військову техніку. У гуртожитку неподалік зробили штаб. Тут розташовувалося понад 250 окупантів, розповів директор навчального закладу Руслан Недашківський. Зараз у стінах гуртожитку, завдяки підтримці ЄС, працює молодіжний хаб "Твій шлях".
"Росіяни викрали обладнання на 18 млн грн. Повністю розбили всі кімнати - двері, вікна. Уся територія була в комунікаціях - окопи, траншеї, закопані БТРи. Тільки у Катюжанці загинуло 12 цивільних осіб. Їх розстріляли в автомобілях ні за що. Цей хаб був потрібен для налагодження психологічного стану населення. Тут не було нічого, навіть підлоги. Коли почали відновлюватися після окупації, вирішили створити такий простір. "Твій шлях" - це шлях вперед, не оглядаючись", - каже Недашківський.
Наразі у хабі проводять різноманітні культурні, просвітницькі й спортивні заходи. Для мешканців громади організовують майстер-класи, кулінарні курси, заходи з психологічної підтримки, конкурси. У заклад навідуються дорослі й молодь. Засновниця хабу й голова благодійного фонду "Магія добра" Ольга Марковець пережила окупацію в рідній Новій Каховці, втратила родину й дім, роботу.
"Першим протягнув мені руку допомоги Руслан Михайлович. Цей хаб змінив моє життя. Коли я прийшла з ідеєю створити простір, тут нічого не було. Зробили ремонт приміщення за кошти коледжу. До відновлення взялися місцеві мешканці й працівники навчального закладу. Після відкриття хабу тут постійно ведемо практики з охорони хдоровʼя, карʼєри, консультування, психологічної терапії", - говорить Ольга Марковець.
За рік у хабі провели пʼять курсів, зокрема зі створення сайтів, основ графічного дизайну. Також організували 30 майстер-класів - від рукоділля до приготування страв. Навіть під час блекаутів спортзал був переповнений людьми.
"Простір створили за грантові кошти. Ми перші в громаді відкрили подібний хаб. Коли тільки почали працювати, то давали оголошення про різні заходи. Згодом уже мали постійних відвідувачів - понад 300 людей. Тут можна прийти й розслабитися, навіть якщо немає настрою. Такі простори треба створювати в кожному навчальному закладі", - наголошує голова благодійного фонду.
У Ірпені учасникам заходу провели екскурсію представники громадської організації "Сміливий Ірпінь". Проєкт створили для об'єднання активних громадян та волонтерів Ірпінської громади. Мета організації - сприяння формуванню пулу компетентних і відповідальних лідерів, яких потребують місцеві громади на шляху реформ, відновлення та євроінтеграції.
Крім громадського простору, "Сміливий Ірпінь" має публічну сторінку "Ірпінь Daily", надаючи місцевим мешканцям актуальну й достовірну інформацію про події громади та регіону. Також громадська організація ініціювала проєкт "Прозора відбудова: моніторинг відбудови соціальної інфраструктури в Ірпінській громаді". У рамках проєкту "Сміливий Ірпінь" перевіряє відбудовані після окупації обʼєкти вимогам з безбарʼєрності.
"Цьому простору - рік. Створили його, коли зрозуміли, що можуть бути блекаути, а громадським активістам потрібно десь збиратися. Тут проводимо консультації, зібрання, мешканці Ірпеня можуть зібратися й пограти в "Мафію". Працюємо з кобзарями, поетами, письменниками, громадянським суспільством. Проводимо лекції на тему, як впливати на рішення влади й всіляко стимулюємо громадську активність у місті", - каже голова ГО "Сміливий Ірпінь" Михайлина Скорик.
Учасники престуру відвідали амбулаторію сімейної медицини та ліцей №3, де ГО "Сміливий Ірпінь" у межах підтриманого ЄС проєкту здійснює моніторинг доступності відбудованих об'єктів соціальної інфраструктури. Також у рамках заходу активісти показали ОСББ "Доброрад". Житловий будинок був пошкоджений у перші місяці повномасштабного вторгнення. ОСББ отримало підтримку на відновлення від кількох донорів, зокрема від Євросоюзу через Міжнародний фонд "Відродження", та від Фонду енергоефективності.
Всеукраїнська комунікаційна кампанія "Разом діємо. Разом ми - Європа" ініційована у підтримку ЄС громадянського суспільства та незалежних медіа України в час війни. На сьогодні в Україні впроваджуються 2330 проєктів. Переважну більшість із загальної кількості субгрантів отримали окремі активісти (1332) та місцеві ОГС (321).
Коментарі