Окупований Крим масово забудовується для потреб росіян, що приїжджають з усіх куточків Росії. Південне узбережжя - ласий шматок для приїжджих та місцевих ділків. Окрім цього на півострові відбувається заміщення населення.
Борис Бабін, колишній представник президента України в АРК, юрист, розповів Gazeta.ua про долю об'єктів, побудованих під час окупації українського Криму і колонізаторів, що купують житло в сірій зоні.
На територію окупованого Криму заселили більше мільйона росіян. Вони скуповують в кримчан житло. Яка ситуація з нерухомістю на півострові?
Що до цифр колонізаторів я б радив бути більш реалістичним — окуповані Крим з Севастополем населили близько 400 тис. осіб. Крім того, є ті, хто заїхали тимчасово. Наприклад російські солдати, що проходять строкову службу, студенти, люди, що поїхали на сезонні заробітки. Частка кримчан виїхала з Криму і не лише в Україну, але колонізатори є, вони, звісно придбають нерухомість.
Є декілька форм отримання ними нерухомості: перша — придбання у якогось місцевого власника і тут є теж декілька варіантів. Якщо в місцевого легального власника, тобто людини, що мала нерухомість до окупації й має наявні документи. Людина може передати свою власність легально, за законами України та нелегально — уклавши договір в окупованому Криму. Коли така власність відчужена правомірно — для нас це великий виклик, бо відчужити на кого ми можемо? На користь старого власника — це шахрайство, а на користь держави — втручання в приватне життя особи.
Простіше із тими, хто не оформлює продаж-купівлю легально, але і там виникне проблема з тим, що повільно обмежуються права добросовісного ніби-то власника.
Простішою водночас складнішою є ситуація, коли продають не своє майно. Я кажу про об'єкти, які передали в розпорядження так званих регіональних органів влади та федеральних структур. За 7 років вони перепродавали її. Тут держава Україна зможе забирати свою власність назад.
Ще є цікавою ситуацією із власністю громадських об'єднань, з кооперативною власністю. Але найбільш специфічним питанням є об'єкти, які звели вже в часи окупації. Складно тим, що наше законодавство не регулює питання утвореної власності. Воно регулює питання власності на початок окупації.
Знаю, що наразі Мінреінтеграції оголосило про законопроєкт, що має це врегулювати, але поки його не бачив. Сподіваюся, що буде в широкому обговорені.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна не готова до деокупації Криму - Лариса Волошина
Як має діяти Україна?
Найпростіше Україні не розв'язувати питання нерухомості, а зайнятися питанням права проживання.
Якщо ви приїхали в Крим незаконно та придбали там власність за нашим законодавством це не дає вам права проживати в Криму та мати наше громадянство.
Після деокупації Криму головним засобом захисту національних інтересів буде виселення таких осіб. Власність у них відбирати можливо і не варто.
Головне — визначити їх право проживання. Тут маємо бути рішучим і заявити про те, що жодна наявність власності, чи родинних зв'язків не дає їм права проживати в Криму.
Росіяни не просто приїжджають, а одружуються в тому числі й з громадянами України, народжують дітей. Це є величезний виклик, бо такі діти мають право претендувати на українське громадянство за правом крові.
Чи будуть вони претендувати на наше громадянство?
Вони не будуть претендувати на наше громадянство. Це питання може бути вирішено. Головне мати політичну волю.
Те, що люди виїжджають з Криму — їх усвідомлений вибір. Не бажати жити в гетто — це нормально. Жити навіть в РФ краще, ніж жити в Криму і я вже не кажу про Україну, чи треті країни світу.
Як Україна може допомогти жителям півострова зберегти житло?
Окрім підготовки до деокупації інших засобів нема. На превеликий жаль сьогодні вона дипломатично - пропагандистська, а не практична.
Де росіяни активніше скуповують житло?
Якщо взяти приватні інтереси, то це Сімферополь, Севастополь, південний берег Криму, трохи Євпаторії та Феодосії. В інших районах житло отримує відомча Росія, як правило це безкоштовно.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пересохлі ріки, відібрана земля, знищені заповідники і в'язниця за відмову служити: як Крим пережив 2020 рік
25 березня 2020 року Володимир Путін видав указ про розширення прикордонних територій. Українці, які володіють землею в цих районах мають або отримати паспорт, або продати свою землю. Які дії він спровокував?
В Криму абсолютна більшість людей, що мають там майно, оформили собі аусвайси (російські паспорти — Gazeta.ua). Ті, хто не бере його принципово матиме проблеми, тому що на їх ділянки почнеться полювання. Водночас полюватимуть на майно людей, які отримали аусвайс, бо він незаконний навіть за законами РФ.
Кожен конкретний російський паспорт можна визнати незаконним — їх видавали "на колінці", без будь-яких формальних підстав, встановлених законодавством процедур. Тому ділянки таких власників будуть вилучати наступним чином — в паспорті знайдуть порушення. Далі через так званий суд позбавлять громадянства, а поки людина буде бігати та доводити хто вона є — ділянку заберуть. Це величезний, невідворотний бізнес.
До цього не треба забувати, що з цього року збільшують податок на нерухомість — якщо квартиру не відіжмуть, то ви за неї заплатите декілька десятків тисяч доларів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Криму пересох мальовничий водоспад
Що зробила за цей час Україна?
Не можу сказати, бо не знаю. Єдине, що зробили — навесні перекрили контрольно-пропускні пункти з тимчасово- окупованим Кримом. Закрили від кримчан Україну.
У нас є фейкові ЦНАПИ(центри надання адміністративних послуг - Gazeta.ua), що не працюють. Нічого не змінилося з логістикою, не змінилися питання з політикою інформаційного забезпечення кримчан.
Як можна було підтримати жителів півострова?
Повинні самі визнати — чи бажані кримчани? Якщо так, то маємо створити умови для переїзду молоді, бізнесу, обдарованих осіб.
Треба надавати людям можливості для інтеграції кримчан в українське суспільство та тиснути на окупантів, щоб не порушували базові права жителів окупованого півострова.
А яка доля у відсуджених земельних ділянок?
Це все замерло і не може бути вирішено до деокупації. Є величезне питання із неоформленими ділянками кримських татар, які так і не отримали документації. Це комплексна проблема.
Тобто нічого зробити ми не можемо?
Заборонити їм продавати свою нерухомість — то вони робитимуть це нелегально. Можливо це є підходом, але я його не поділяю. Головним питанням все одно залишається захист базових прав осіб, що там живуть і інтеграція їх в українське суспільство.
Проблема забезпечення окупованого Росією Криму прісною водою у 2021 році ще більше посилиться.
У них є варіанти зниження напруженості ситуації. Перший і головний — це припинення штучного переселення до Криму росіян. Це збільшує навантаження на мережі. Другий варіант — наведення порядку в системах водорозподілу. Зараз там губляться величезні водні ресурси, близько 50% води. Про це розповів доктор юридичних наук, експостійний представник президента України в АР Крим Борис Бабін
Коментарі