Вісім років тому на Хрещатику висадили скандальні дерева. Замість дорого сорту Бріотті розцвіли звичайні кінські каштани.
27 травня 2013 року голова міської державної адміністрації Києва Олександр Попов звільнив із посади керівника Зеленбуду Шевченківського району Олександра Цимбалюка через підміну саджанців каштанів, висаджених на Хрещатику.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Назвали вартість капітального ремонту Хрещатика: що там зміниться
У квітні 2013 року там висадили привезені з Північної Італії каштани Бріотті, які мали б зацвісти червоними квітами. У Зеленбуді запевняли, що цей сорт дерев - найвитриваліший із каштанів у всьому світі.
Через місяць каштани розцвіли й після перевірки виявилося, що дерева є звичайними кінськими каштанами. Експертиза показала, що серед висаджених дерев лише два каштани відповідають сорту Бріотті, 11 - сорт Аескупус Глобра, 18 дерев - сорт Баумана, які ніколи не висаджувалися на вулицях Києва, і 157 - звичайні кінські каштани.
Повна вартість висаджування одного такого каштана, з урахуванням доправлення, робіт із висаджування та підготування грунту, становила 2013 року 5,4 тис. грн. Прокуратура Києва зафіксувала розтрату в 1 млн грн.
"Ми виведемо всіх на чисту воду. Хотіли зробити добру справу - посадити на Хрещатику найкращі каштани, а стався скандал", - прокоментував Олександр Попов.
Цимбалюк стверджує, що коли садили дерева, жодних візуальних підстав для проведення експертизи не було.
"За договором і за документами вони значилися як каштани Бріотті. Тоді не було завдання визначити, які саме це дерева", - сказав чиновник.
За його словами, рослини зацвіли, як звичайні каштани через те, що "під час пересаджування вони зазнали стрес".
Радник голови Київської міської адміністрації Олександр Мазурчак заявив, що ситуація з каштанами може бути спланованою провокацією проти Олександра Попова.
"Є два варіанти: або італійська фірма помилилася, тому має відповісти й замінити всі дерева своїм коштом. Або була змова цієї фірми з постачальниками", - заявив радник.
Після цього італійська сторона розглядала можливість заміни Києву 200 червоних каштанів Бріотті, які у квітні висадили на Хрещатику.
В офіційному листі-відповіді з Італії зазначено, що "поточна ситуація вкрай неоднозначна, і фірмі потрібен певний час, щоб розібратися в усіх етапах проведеної роботи".
"Ми серйозно зацікавлені у розв'язання цієї ситуації. Цінуючи вашу репутацію та репутацію нашої компанії, і зважаючи на громадську думку, ми розглядаємо варіант заміни рослин у кількості 200 одиниць", - ідеться в листі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Пробіг під каштанами" в Києві відбудеться у двох форматах: подробиці
Згодом італійська компанія пообіцяла замінити дерева, які не відповідають вимогам замовника.
"Ми домовилися з керівництвом італійської компанії, у якій закуповувалися каштани, про те, що італійці замінять звичайні каштани на марку Бріотті. Я отримав листа від Vivai Sandro Bruschi із запрошенням приїхати в Італію та особисто відібрати 200 дерев", - повідомив директор фірми-перевізника каштанів Едуард Мартиненко.
У лютому 2014 року київський суд зобов'язав Зеленбуд пересадити каштани. Однак цього так і не сталося.
2019 року в Києві на Хрещатику замість традиційних каштанів висадили ялівець.
"З одного боку, ми розуміємо, що каштани є символом Києва й цю традицію варто підтримувати. Але є важливий нюанс, який зараз не враховують. На Хрещатику зараз масовий рух, і вулиця з пішохідної перетворилася на магістраль. Каштанам там погано. Під час інтенсивного руху каштани сохнуть, особливо ті, що біля дороги", - сказала член постійної комісії Київської міської ради з питань екологічної політики Олеся Пинзеник.
Італійська фірма, у якій закупили каштани для висаджування на Хрещатику, відкидає звинувачення в підміні саджанців сорту Бріоті на саджанці звичайного кінського каштана. Фірма запевнила, що "Bruschi" не можна в будь-якому разі притягнути до відповідальності у зв'язку з цими проблемами.
Коментарі