"Я цю гліцинію вирощував вісім років! У травні вона вперше мала зацвісти! — із відчаєм розповідає відомий київський садівник-аматор Борис Лукашенко, 65 років. — Таке враження, що втратив кілька років життя. Я зараз дуже хворію, єдине, що мене рятує — це рослини. Вони ж — як діти мені!"
Колишній будівельник Борис Лукашенко висадив під вікнами свого будинку цілий ботсад. Магнолія, хурма, гранат, інжир, кавове, фісташкове, оцтове та сосискове, Боже та Юдине дерева — усе це — у звичайному троєщинському дворі на вул. Архітектора Ніколаєва, 15. Є тут і найзагадковіше дерево світу, що росло ще в еру динозаврів, — гінгко. Минулого літа цвіло латиноамериканське деревце юкка, з якого в Мексиці роблять текілу. Його цвітіння для холодного Києва — справжня сенсація. Загалом колекція пенсіонера нараховує 102 види диковинок.
Улюблена рослина Бориса Кузьмича — гліцинія. Ліана вилася аж до п"ятого поверху! У цьому ж будинку й мешкає садівник. Він із нетерпінням чекав приходу нинішньої весни. Спеціалісти-ботаніки запевняли аматора, що це майже неможливо, щоб у Києві гліцинія зацвіла. Він же збирався представити їм беззаперечний доказ.
Шкоду дереву зробили дуже вміло — щоб його неможливо було врятувати
Приблизно тиждень тому Борис Кузьмич, як завжди, вийшов зранку в сад і не повірив своїм очам: хтось пилкою акуратно вирізав шмат стовбура гліцинії.
— Шкоду дереву зробили дуже вміло — щоб його неможливо було врятувати, — дивується пенсіонер вигадливості вандалів.
Борис Лукашенко пішов до дільничного, написав заяву. Сподівався, що міліціонер пройде будинком, розпитає сусідів. Можливо, після таких розмов вони з більшою повагою ставитимуться до його саду. Але дільничний поки що не приходив.
Сусіди співчувають садівникові-самоучці.
— Ми так обурені, слів бракує! — розповідає "ГПУ" Борис Підгорний, 85 років. — Він же цілі дні проводить під будинком у садку. Стільки праці в землю вкладає, так чекав, коли зацвіте його гліцинія.
Минулого літа до Бориса Кузьмича приїжджав респектабельний чоловік і пропонував продати йому ліану гліцинію за $1 тис. Він навіть запевняв, що знає спосіб, як пересадити 15-ти метрове дерево. Але Лукашенко відмовився.
— Мені ніяких грошей не треба, — скаржиться київський "Мічурін". — Головне, що я це вирощую!
Як розповіли у ботанічному саду ім. Фоміна, гліцинія китайська (або вістерія) — це ліана із блакитно-фіолетовими духмяними квітами, яка дуже красиво цвіте. Розводять рослину в субтропіках, на чорноморському узбережжі Криму та на Кавказі.— У київських ботсадах гліцинія є, зимує вона в нас укритою, — каже завсектором дендрології Зінаїда Бонюк, 58 років. — Через те, що клімат у Києві не жаркий, цвіте вона в місті надзвичайно рідко.
Приклади вандалізму в Києві
2006 р. Із фасаду Музею Булгакова на Андріївському узвозі, 11, вкрали скульптуру кота Бегемота.
2005 р. Добудовують будинок-монстр на Грушевського, 9а. Будівля псує природний та архітектурний ландшафт.
2001 р. Два студенти КПІ відламали 15-кілограмову мідну флягу від пам"ятника козаку Мамаю на Майдані Незалежності.
1963 р. Підпал відділу стародруків Центральної наукової бібліотеки. У вогні гинуть безцінні пам"ятки української культури.
1943 р. Перед тим, як залишити Київ, німці зрубали гордість киян — дерево гінгко в університетському ботсаду.
1941 р. У центрі Києва радянське підпілля підриває будинки ХІХ — ХХ ст. Згорає Хрещатик.
1936 р. Радянська влада підриває Михайлівський Золотоверхий монастир ХІ століття.
Коментарі