23 липня 1888 року на Софійському майдані в Києві відкрили пам'ятник українському гетьману Богдану Хмельницькому. З численних скульптурних споруд, присвячених талановитому полководцю, - столичний пам'ятник є найвідомішим. Із роками він навіть став однією з візитівок міста.

Ідея спорудження в Києві пам'ятника гетьману виникла в ректора університету Святого Володимира Михайла Максимовича. 1869 року київська громадськість звернулася до відомого скульптора Михайла Микешина з проханням розробити проєкт.
Микешин виконав бронзову модель пам'ятника - це була багатофігурна композиція з гетьманом-вершником на гранітній скелі. Правою рукою, тримаючи гетьманську булаву, Хмельницький вказує у бік Польщі, а лівою стримує коня. Під скелею розміщено групу з трьох фігур: російський та білоруський селяни слухають гру українського кобзаря. Кобзар мав портретну схожість із Тарасом Шевченком, якого скульптор свого часу знав особисто.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Лондоні відкрили пам'ятник київському князю
Але на спорудження пам'ятника серед населення зібрали лише 46 тис. руб. Цих коштів вистачало тільки на виготовлення фігури вершника. Від інших частин монумента довелося відмовитися.
Морське відомство виділило кількасот пудів мідного брухту, і 1879 року скульптуру відлили на петербурзькому заводі Берга. Але встановлювати в Києві не поспішали.
"Після відливки козацькому батьку - на щастя, лише мідному - довелося зазнати поліцейської дільниці. Там він змушений був сидіти через брак коштів на п'єдестал. Визволити фігуру гетьмана з поліції допомогла кріпосна інженерна управа, яка подарувала 30 кубічних метрів граніту. Але під час встановлення пам'ятника знову сталася пригода. Постало питання: у який бік повернути хвіст гетьманського коня. Бо, з одного боку Софійський майдан замикає собор. Із другого - Михайлівський монастир. Із третього - різні поважні інституції. І повертати до котрої-небудь із них коня хвостом виходило якось неповажно. Позаяк хвіст хоч би і коня героя, але все ж таки залишається хвостом. Справу нарешті якось поладнали. Але в результаті лице гетьмана вийшло повернутим в якомусь неозначеному напрямі", - пишуть у львівському часописі "Руслан" за 1907 рік.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жовті води: перша перемога козаків над поляками

Усе ж таки в зображенні моменту різкої зупинки вершником розпашілого коня закладено символ: мужній полководець наче перериває стрімкий рух, щоб указати народові, який зібрався на площі, на північний схід. Саме на Софійському майдані 23 грудня 1648 року кияни зустрічали Богдана Хмельницького та козацькі полки після перемоги під Пилявцями.
Із роками постамент став однією з візитівок міста. А 2015 року українські інженери з Impression Electronics підготували 3D-інсталяцію. На LED-екранах вагою 39 т, висотою 7,72 м та загальною площею 305 кв. м "оживили" Хмельницького. Будинки навколо пам'ятника в режимі реального часу транслювали на екран, а сам гетьман, власне його 3D-проєкція, рухався верхи на коні.
У Немирівському районі Вінницької області встановили пам'ятник зниклому селу Олександрівка. Ініціаторами стали нащадки жителів.
Коментарі