Увечері 6 листопада на пам"ятникові Григорію Петровському, що на розі вул. Грушевського та алеї Петрівської (центр, Європейська площа), з"явився напис "Кат України". Трохи нижче, на постаменті, вивели фарбою "Батько Голодомору". Зранку наступного дня комунальні служби затерли все будівельним розчином.
Написи зробив киянин Сергій Рубльов, 53 роки. Він називає себе борцем із комунізмом. Чоловік каже, що відзначив у такий спосіб 90-річчя жовтневого перевороту.
У сюжеті на телеканалі СТБ видно, як киянин одягає рукавиці, бере балончик з аерозолем. Спершу він не спрацьовує. Тоді Рубльов дістає скотч, відрізає його стрічками і клеїть велике слово "кат" на постаменті.
Перехожі радять чоловікові потрусити балончика.
— Ви встряхните, тогда все выйдет, — говорить якийсь хлопець, потім сам бере фарбу й малює свастику збоку монумента.
Приходять міліціонери, за кілька хвилин під"їжджає машина "Беркута". Киянина саджають в неї.
Цього року обмалювали двічі й торік, здається, стільки ж
Наступного ранку, 7 листопада, працівники печерського "Зеленбуду" прибирають біля пам"ятника. Тут же стоять два правоохоронці.
— Охороняємо громадський порядок. Щоб усякі не малювали тут, — зізнається один із них.
Прибиральники згортають листя й кидають у сміттєвоз.
— Надписи на пам"ятнику ми замазали цементом ще вчора вночі. Тепер хай міліція його охороняє, — зауважує "зеленбудівець", махаючи рукою в бік монумента.
За словами киян, пам"ятник у центрі обмальовують не вперше.
— Цього року його обмалювали двічі й торік, здається, стільки ж, — говорить "ГПУ" одна з прибиральниць.
22 січня 2007-го пам"ятник закидали яйцями. Міліціонери затримали тоді порушника. Ним виявився той самий Сергій Рубльов. Чоловік пояснив тоді, що розбив яйця об голову Петровського на знак протесту проти діяльності Комуністичної партії України за часів СРСР.
Петровський Григорій Іванович (1878–1958) — радянський партійний діяч. Народився у Харкові. У Києві працював з 1934-го по 1938 рік головою ВУЦВК.
Проведена під керівництвом Петровського примусова колективізація села й вилучення хліба призвели до Голодомору 1932–1933 років.
Помер і похований у Москві, біля Кремлівської стіни. На його честь 1926-го назване місто Дніпропетровськ.
Пам"ятник Петровському встановлений у Києві в нижній частині Хрещатого парку 1970 року. Раніше, 1961-го, на його честь назвали сусідню алею.
Поділ у 1920–1930-х роках називали Петрівкою (або Петрівським районом) теж на честь Петровського.
Коментарі