О 10:00 20 лютого біля Маріїнського парку стоїть близько 30 людей. У руках тримають синьо-жовті прапори, дехто має квіти. За кілька метрів від них групуються призначенці муніципальної варти. Вони охоронятимуть Ходу гідності, яку організували, щоб вшанувати загиблих героїв Небесної сотні.
6 років тому стався наймасовіший розстріл мітингувальників. Цей день увійшов в історію як "кривавий четвер". Вранці протестувальники з Майдану під обстрілом снайперів змогли зайняти будівлі Жовтневого палацу, Міністерство агрополітики і Український дім. Найбільш запеклі бої відбулися на вулиці Інститутській, коли "беркутівці" відкрили вогонь по беззбройним активістам. Тоді загинули понад півсотні людей. Того ж дня Верховна Рада на вечірньому засіданні прийняла постанову "Про засудження застосування насильства, що призвело до загибелі мирних громадян України". Дії силовиків режиму Януковича визнали незаконними і заборонили подальше використання будь-якого виду зброї проти учасників акцій протесту.
"Я приходжу сюди щороку після тих трагічних подій, щоб вшанувати пам'ять загиблих, - каже Людмила Остапова, тримаючи в руках червоні гвоздики. - На жаль, зараз це єдине, що ми можемо для них зробити. Вони ж віддали життя за те, щоб ми тут жили у вільній країні. Того дня на Майдані мене не було, але я долучалась як могла протягом всього періоду. То теплі речі приносила, то чай наливала. Сьогодні взяла гвоздики, бо це траурні квіти і символ спротиву, який ми проявили 6 років тому".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не дамо нікому переписати історію Революції гідності. Порошенко вшанував пам'ять Героїв Небесної сотні
До активістів під'їжджає чорний позашляховик, на якому майорить синьо-жовтий, червоно-чорний та прапор громадської організації "Прості люди". На задніх дверцятах стяг Автомайдану. Авто очолює колону, яка рушає вулицею Грушевського під крики "Слава Україні" та гучну патріотичну музику, що лунає з колонок. Дорогою до Ходи долучаються люди.
"Сьогоднішній захід - це зібрання учасників Революції гідності, які, перш за все, хотіли б вшанувати героїв Небесної сотні, українських військових, загиблих на сході, і які хотіли б нагадати владі про те, що вимоги Революції гідності досі не виконані", - каже один із організаторів, коли колона проходить повз Верховну Раду України. Називає депутатів нелюдами.
"Вони не встають, щоб пом'янути Небесну сотню. Ми хочемо нагадати, що Майдан - це гідність і ті, що загинули, любили Україну. Ворог капітулював й інші вороги мають зробити те саме. Їм не місце в Україні, тому що наша країна для вільних людей, які люблять свою державу".
Активіст в натовпі роздає червоно-чорні наклейки з написом: "Я пам'ятаю". Люди ліплять їх на груди. Наближаючись до Кабінету міністрів, колона гукає:"Ганьба!". Далі зупиняються біля меморіалу одного з перших загиблих на Майдані, білоруса Михайла Жизневського. Під пісню "Пливе кача" люди кладуть квіти.
Біля пам'ятного знаку загиблим героям жінка років 30 просить сфотографувати їх із колегами. Вони вчителі однієї з полтавських шкіл. Приїхали до Києва на тренінг і пішли на вшанувальні заходи.
"Ніхто з нас не був на Майдані, та й в столиці рідко буваємо, але сьогодні тут відчуваємо всю трагічну атмосферу, - каже, витираючи сльози. - Наступного року спробуємо організувати старшокласників, щоб поїхати сюди".
Біля портретів загиблих на Алеї Героїв Небесної сотні йдуть двоє хлопців, повільно вдивляючись в обличчя кожного загиблого. Вони в темних куртках, на плечах рюкзаки.
"Ми з Тернополя приїхали, щойно з вокзалу, - каже Микола Козак. - Були на Майдані, я з теперішньою дружиною познайомився. Цього дня брав участь у боях, але мене не поранили, попри те, що серед загиблих є багато знайомих облич".
Хлопці долучаються до колони, яка прямує до храму, котрий розташований на Алеї Героїв Небесної сотні. Там зібрались священики разом з всіма охочими, щоб відправити панахиду за померлими.
Навпроти храму діти та інші охочі прив'язують до портретів загиблих білих янголів, які вирізані з паперу. Акцію "Ангели пам'яті" називають тихою і проводять її вже 6-й рік поспіль.
"Ми прийшли сюди, щоб вшанувати героїв, які були поранені і вбиті для того, щоб захистити нас. Ми цікавимось сучасною історією. Таку ідею вшанування запропонували вчителі і ми долучились. Самі вирізали ангелів. Зараз відчуваю біль за те, що все було так трагічно і багато людей загинули", - каже 9-класник Данило.
Ініціювала тиху акцію мистецька агенція "Територія А".
"Нині вулиця Інститутська має назву Алея Героїв Небесної сотні. Від 2014-гокияни збираються у дні 18-29 лютого біля верхнього входу до метро Хрещатик, розвішують білих паперових ангелів на деревах, які були свідками розстрілу мирних людей", - розповіла координаторка акції, співачка Анжеліка Рудницька.
На Майдані тим часом збираються родичі загиблих, щоб провести віче.
У 6-у річницю розстрілів на Майдані та початку війни з РФ активісти вивісили банер над Алеєю Небесної сотні з написом "Росія почала війну тут!" Активісти протягом дня стежитимуть, аби банер не зняли комунальники чи правоохоронці, та закликають небайдужих громадян допомогти їм із чергуванням", - повідомляє "Рух опору капітуляції".
Коментарі