8 грудня під офісом президента провели акцію "Висадка на Банковій". Її приурочили до перемовин між президентом України Володимиром Зеленським та президентом Росії Володимиром Путіним, що мають пройти 9 грудня у Парижі.
У такий спосіб намагаються нагадати українському гаранту, що за його діями слідкують. На їх думку, це змотивує Зеленського не йти на поступки російському агресору і відстоювати українські інтереси.
"А коли битимуть, то вже не будуть такими чемними", - каже хлопець, що йде позаду. Він одягнений у спортивну теплу куртку. Пів обличчя закриває шарфом. - Я підійшов до них, а один мені каже: "Вы такие смелые, только когда в стаде, а когда по одному, то ссытесь и рот открыть".
На годиннику 18:30, під Офісом вже близько семи сотень людей. З-під входу до будівлі, в гучномовець, Денис Любченко із всеукраїнської громадської організації "Солідарна Молодь" дає оголошення. Каже, необхідна допомога в облаштуванні інфраструктури табору. Планують встановити пункти обігріву та маленьку сцену.
"Для мене червона лінія - це межа здорового глузду, яку переходити не можна", - говорить він. - "Я сподіваюся, ця зустріч пройде продуктивно для нас, а не для Путіна. Але я пам'ятаю його (Зеленського. - Gazeta.ua) зустріч із Трампом. І розумію, що нашому президенту буде боязко щось вимагати".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пристайко назвав мету зустрічі в "нормандському форматі"
Поліцейські кордони стоять біля входів до Офісу президента. Нацгвардійці утворили коридор зі сторони вулиці Лютеранської.
Двір під будівлею розподілили так - зліва, зі боку вул. Інститутської, стояв намет "Національного корпусу". Поруч кінотеатр та пункт обігріву. Туди йдуть, щоб записатися у варту на ніч.
Праворуч, із вулиці Лютеранської, поставили фудкорт, де можна випити кави чи чаю.
Перед виходом до Лютеранської стоїть високий чоловік в однострої, - ветеран війни Ярослав Лисенко. Воював у Дебальцевому.
"Президент Зеленський слідкує за акціями протесту та реагує на них. Він бачить, що суспільсво не дасть йому ділити державу, продавати землю, - каже Лисенко. - Мені здається, що Україна взагалі ще не бачила всю потугу своїх громадян. А влада вже показала, що не захищає наші інтереси".
Поліція не дає занести діжки та дрова. Однак дві все-таки з'являються у дворі. Активісти кажуть, це і обігрів, і натяк владі.
"Зеленський психологічно у рази слабший за Путіна. Той досвідчений політик і може нашого президента розвести. Тоді буде найжахливіший сценарій з можливих", - каже ветеран російсько-української війни Ярослав Лютий із батальйону імені генерала Кульчицького.
Напроти діжки стоїть екс-політв'язень, кримський татарин Ісмаїл Рамазанов.
"Для мене, червона лінія, сама зустріч із Путіним. Йому треба чи вмазати, чи хоч у писок плюнути. Хоча Зеленський слабкий, не здивуюся, що він йому руку потисне", - говорить Рамазанов.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Червоні лінії для Зе": На Майдані зібрались на всеукраїнське віче
Посеред вулиці монтують сцену. Повз неї проходить киянка Любов Миколаївна у компанії двох чоловіків.
"Червоні лінії - це наша незалежність, армія, мова та віра. Тобто все, що було створено за 5 років", - каже жінка.
Зізнається, що чекає наступного дня з тривогою.
"Шкода, що знов на свободі всі ці лукаші та портнови, що були причиною попереднього Майдану", - додає вона.
На сцені виступають політики та громадські активісти.
"Я проти політики, яку проводить теперішній президент України. Мої червоні лінії - продаж землі та здача нашої території", - каже киянка Лілія. Прізвища не називає. - Я оптимістка, вважаю, що новини будуть хороші".
Навколо діжки гріється чоловік та троє жіноки. Їх оточують фотографи. Тріскоту вогню та їх розмов не чути через клацання фотоапаратів.
"Це з діжками завжди так - першу фоткають, а біля другої гріються", - пояснює чоловік своїм співрозмовицям.
Повітря наповнюється димом.
"Ой, як запахло Майданом", - каже хтось позаду.
На годиннику 21:00. Люди від багаття йдуть до сцени. "Вартові" біля діжки міняються.
"Нічого, в цьому році спалимо Зеленського, а в наступному *уйла", - каже чоловік у темному пуховику. Опускає руки ближче до вогню.
Температура повітря падає, піднімається холодний вітер.
"Принесла канапки. Минулого разу поїхала сюди, а додому в Крим вже повернутися не змогла", - говорить волонтерка Оксана Лебідь.
Ближче до десятої учасники почали розходитися, завтра на роботу. Посередині двору стоїть група кримчан, активно обговорюють економіку та здешевлення долара.
"Як добре, що у мене долара немає", - сміється один з учасників.
"Це погано, бо згадай, як його спустила свого часу Юлька, а потім підскочив і всі були бідні", - каже його співрозмовник.
"Загалом економіка працює за принципом інерції. За 2014-й її запустили і почала котитися. Гляньте, як відразу "зубожілі" всі "зазубожіли" - ковбаси купити в супермаркеті не можна було", - каже чоловік у чорному пальто.
Навпроти входу до ОП група студентів збирає 3 намети.
"Стоятимемо в залежності від того, що завтра станеться. Але ми віримо, що Україна переможе. Якщо ні, то перемогу робитиме активна меншість", - кажуть студенти.
Триває концерт українських рок-гуртів.
Ніч на Банковій проходить спокійно. Там залишаються близько ста людей.
"Наметове містечко функціонує. Хороші люди, гарний настрій. Сподіваємося, у Парижі президент відчуває наше плече, - пише на Facebook координатор Руху опору капітуляції Михайло Басараб. - О 19:00 починається віче Варти на Банковій. Дочекаємося брифінгу "нормандської четвірки". Ну, а далі побачимо".
9 грудня у Парижі відбудеться зустріч лідерів України, Німеччини, Франції та Росії в нормандському форматі.
Остання спільна зустріч відбулася в жовтні 2016 року в Берліні, а в 2018 році переговори в Аахені відбулися без Володимира Путіна. Після цього спілкування лідерів "нормандської четвірки" обмежувалося контактами по телефону.
Коментарі