Декорування ялинок до Нового року у Києві змінюється з плином часу та є відповіддю на політику та економіку. Наприклад, у часи комунізму, люди прикрашали зелене дерево портретами вождів пролетаріату, а в період відлиги чіпляли фігурки героїв з мультфільмів - саме в цей час художня мультиплікація активно розвивалася, а люди різного віку дивились її по телевізору.
Про етапи трансформації стилю ялинкових прикрас розповіла Gazeta.ua під час виставки "Новий рік за сто років" її куратор Зоя Звиняцьківська.
Герої різдвяних вертепів
У 1890 році на ялинках киян висіли іграшки, створені на біблійні мотиви - солодка різдвяна випічка та янголи.
"Під кінець 19-го століття на новорічні ялинки вішали здебільшого пряники та інші ласощі. Популярними були ялинкові іграшки на біблейські мотиви - саморобні паперові, дерев'яні або ватні немовлята, янголята, сурми. Подекуди зустрічаються зірочки з фольги німецького виробництва".
Червоні зірки та собаки-санітари
У період з 1920 - першої половини 1930 років у Києві та інших містах України відмовились від святкування Нового року. Однак приблизно у 1935 році відбулося відновлення святкування Нового року і ялинку почали прикрашати згідно зі стандартами комуністичної ідеології.
"Ідеологічно правильними прикрасами вважалися портрети вождів, червоні зірки, іграшки з зображеннями собак-санітарів, полярників та літальних апаратів-дирижаблів. Найбідніші родини самі виготовляють ялинкові іграшки, вирізають сніжинки, та роблять прикраси з яєчної шкаралупи, загорнуті у фольгу. У продаж надходять прикраси з пресованої фольги.
Годинники з "Карнавальної ночі"
Після війни у 1946 році на ялинки почали вішати невеликі годинники та овочі. Цінною на ялинці є гірлянда зі скла - символ технічних досягнень тих часів.
"Після війни Новий рік починають святкувати з особливим розмахом. А на ялинках з'являються іграшки з артистами цирку, героями поеми "Руслан та Людмила", білочок, півників та різноманітні овочі. В епоху дефіциту на новорічну ялинку повертаються їстівні прикраси, цукерки та мандарини стають показником статків. Особливо модною є гірлянда зі скла. У 50-ті роки, після виходу фільму "Карнавальна ніч", популярності набувають прикраси-годиннички".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У грудні дім декорують в стилі старого золота
Кульки з Юрієм Гагаріним
Портрети з зображенням першого космонавта Юрія Гагаріна є особливістю ялинок на початку 60-тих. Згодом в умовах радянського "дефіциту" люди купують електричні гірлянди.
"Мрія про те, щоб стати космонавтом, була популярною серед чоловіків. Кульки з портретом Гагаріна, скляні ракети і космонавти вішали на ялинки. У продаж надходять електрогірлянди, кульки з виїмкою та металізований дощик. У 70-тих поширення набувають фігурки мультиплікаційних героїв - діда морозі і снігурки, будиночків і сніговиків. У 80-тих у виробництво запускають дзвіночки і ліхтарики."
Кульки одного кольору з пластику
Після розпаду Радянського Союзу кияни вдаються до мінімалізму. Відмовляються від іграшок з комуністичною тематикою, та вішають однотипні, проте нейтральні за настроєм кульки.
"Уже у 1992 році люди починають активно відмовлятися від радянських іграшок. Ялинки прикрашають дешевими пластиковими кульками одного кольору. З'являються також кольорові електричні гірлянди".
Хенд-мейд іграшки з тканини
У 2000 році до власників столичних ялинок прийшли Санта-Клауси - закордонні відповідники Святого Миколая. Поруч з християнськими героями люди чіпляють кульки з неприйнятними у церкві персонажами гороскопів.
"У новорічну моду входять китайські прикраси в американському стилі, які у США вішають на Різдво - золоті дзвіночки, та банти. Широко використовуються іграшки хенд-мейд, Санта-Клаус та дуже пишний дощик. На піку популярності ялинкові кульки із персонажами китайського гороскопу та зимовими пейзажами".
Прозорі кульки та хенд-мейд тваринки
"У 2016 році у моду повернувся мінімалізм, прозорі іграшки та бронзовий колір. На новорічні ялинки повертаються хенд-мейд іграшки стриманих кольорів".
Коментарі